Wpis z mikrobloga

Rejestrowałem swoje auto w EPCplc bo chcę jechać do Londynu na 3 dni.
Auto ma polskie blachy. Przysłali mi coś takiego już przetłumaczone automatycznie na polski:

" Szanowna(y) Pani(e)

ZGODNY/zaakceptowano

Strefa Ultra Niskiej Emisji (ULEZ) — rejestracja zgodności

Dziękujemy za złożenie wniosku o rejestrację pojazdu.

Niniejszym potwierdzamy, że zgłaszany pojazd spełnia wymagane normy emisji, jest zwolniony z opłaty lub jest uprawniony do 100% rabatu. Oznacza to, że nie trzeba uiszczać opłaty ULEZ, aby wjechać do strefy. W przypadku wjazdu do strefy konieczne będzie jednak uiszczenie opłaty za wjazd do centrum Londynu (Congestion Charge) i opłaty za wjazd do Strefy Niskiej Emisji (jeśli dotyczy użytkowanego pojazdu). W przeciwnym razie zostanie nałożona opłata karna."

I teraz nie rozumiem, nie muszę płacić za wjazd do ULEZ(jedynie Congestion Charge ), ale za wjazd do LEZ już tak, która jest niby miej restrykcyjna... Czy ja coś źle rozumiem?
#uk #londyn
  • 22
@paweucio: przecież ma polskie blachy i dostał w email, że jego samochód spełnia warunki ULEZ

Niniejszym potwierdzamy, że zgłaszany pojazd spełnia wymagane normy emisji, jest zwolniony z opłaty lub jest uprawniony do 100% rabatu. Oznacza to, że nie trzeba uiszczać opłaty ULEZ,
@Foyth: no tak ale pisze też: konieczne będzie jednak uiszczenie opłaty za wjazd do centrum Londynu (Congestion Charge) i opłaty za wjazd do Strefy Niskiej Emisji (jeśli dotyczy użytkowanego pojazdu). Tego nie rozumiem, skor jestem zwolniony z ULEZ, to tym bardziej z LEZ która jest już w całym Londynie, Congestion Charge to wiem że muszę zapłacić.
@paweucio: nie ma danych dla mojego auta(polskie blachy), ale był link żeby zgłosić i
@Foyth: no nie, po mieście będę się poruszał transportem publicznym, a dojadę tylko do hotelu na parking, jest on ~9 km od centrum.
@Foyth: no dokładnie, bo skoro zwolniony jestem z ULEZ, która jest w ścisłym centrum i jest bardziej restrykcyjna to tym bardziej powinien być zwolniony z LEZ, a jest tak napisane że sam już nie wiem czy mam płacić za LEZ czy nie.

EDIT. Jak wpisuję numery angielskiego auta takie jak moje z tym samym silnikiem(Fiesta 14r 1,0 125 KM), to jest że muszę płacić tylko za Congestion Charge, więc chyba tak
@L722: Jeśli twoj samochod jest ULEZ free, to tym bardziej z LEZ. LEZ jest chyba od normy emisji Euro3, ULEZ jest wyżej, wiec spokojnie . Zapłać tylko CC i nic sie nie stresuj. Na moją odpowiedzialność ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Edit: i jeszcze jedna rada. Nie używaj Google Maps do jazdy po Londynie. Często prowadzą one przez pułapki, miejsca, w które nie mogą wjeżdzać osobówki np. od
opłaty za wjazd do Strefy Niskiej Emisji (jeśli dotyczy użytkowanego pojazdu)

@L722: wazny jest tutaj dopisek "jeśli dotyczy użytkowanego pojazdu". Ciebie nie dotyczy, nie placisz.

Oplacic bedziesz musial jedynie Congestion Charge, jezeli planujesz jechac do centrum. Ale w praktyce sadze ze to nie bedzie problemem, IMO szkoda czasu na wjazd samochodem na wjazd do strefy congestion charge, szkoda czasu, lepsza komunikacja publiczna ;)
@pampuszek mam parę takich ulic koło siebie, przetestuje jutro. Nie sądziłem że takie rzeczy są nanoszone ale jeśli faktycznie to działa to miodzio. Wyłapałem 2 mandaty w dwa dni pod rząd bo nie ogarnąłem że wprowadzili zakaz ruchu kiedy przejeżdżałem przez nowe okolice niestety i jeśli to waze działa to jest jak zbawienie.
@L722:
"This page relates to the ULEZ - Ultra Low Emission Zone registration. Please go to LEZ - for Low Emission Zone registration."

ogólnie musisz się zarejestrować na dwóch rożnych stronach, żeby zostać zwolnionym z opłat - jedna to rejestracja
w ULEZ/congestion charge a druga to rejestracja w LEZ. Czyli dopóki się nie zarejestrujesz online w LEZ to będziesz musiał płacić, jeśli poruszasz się pojazdem podpadającym pod LEZ.

zarejestrować się w
@kendziu666: strasznie to pokręcone, jest strona gdzie to można sprawdzić: https://tfl.gov.uk/modes/driving/check-your-vehicle/
Tam było że nie mają danych o moim pojeździe i był link do tej rejestracji w epcplc, zarejestrowałem się, wysłałem im skan dowodu rejestracyjnego. Na drugi dzień odesłali mi maila, że nie muszę płacić za ULEZ. Teraz na tej samej stronie(epcplc) muszę niby jeszcze zgłosić się po zwolnienie z LEZ, które jest dla aut ciężarowych? Nawet w tym formularzu nie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@L722: Witamy w UK ;p
A tak na powaznie:
jesli twoj pojazd jest zwolniony z LEZ i niema mozliwoaci rejestracji tego pojazdu w LEZ to pewnie nie chca zeby sie rejestrowac. W ogole masz napisane w tej wiadomosci ze musisz zaplacic za wjazd do LEZ o ile to dotyczy twojego pojazdu ( nie dotyczy sam osobowych i motocykli). Wiem ze jest to dosc koslawo opisane w wiadomosci, ale lez i ulez