Wpis z mikrobloga

Mircy,
mam pytanie o #gielda #podatki. Pierwszy raz w zeszłym roku grałem na giełdzie i sprawa wygląda tak:
1. Na #trading212 obracałem trochę akcjami w EUR, gdzie mam na chwilę obecną około 80 EUR straty, ale trzymam jeszcze pewne spółki na minusie.
2. Na #xtb kupowałem spółki na polskiej giełdzie w PLN, gdzie mam około 1200 zł zysku za zeszły rok.

Jak powinienem to rozliczyć, na jednym formularzu? :) Udać się do jakiegoś biura rachunkowego, czy jest jakiś przyjemny sposób na zrobienie tego?

A i czy jest sens rozliczać jakieś zagraniczne dywidendy w kwocie załóżmy 30 gr? W sensie czy jest to w ogóle do wykrycia.
  • 7
  • Odpowiedz
@Gokufanpl jeżeli broker nie wystawia pit-8c, to musisz sobie to sam policzyć, przy samych akcjach jest dość łatwo, ale żmudnie - fiskusa nie obchodzi ostateczny zysk/strata wyrażona w euro, tylko rozliczenie pełnej transakcji w systemie FIFO po kursie NBP z dnia poprzedniego osobno dla kupna i sprzedaży

jak już sobie z trading212 to policzysz, to po prostu "sumujesz" to z pit-8c do pit38 tak jakbyś sumował różne pit-11 do pit-37

ogólnie z
  • Odpowiedz
@Gokufanpl: tak, na jednym formularzu PIT 38. Z xtb masz pit8c i tu właściwie przepisujesz do pita 38 dwie kolumny. Jest kilka filmików na YouTube, ogólnie kilka minut. Do tego dorzucasz też przychód i koszta z trading21. Nie wiem czy tam musisz coś na polskie przeliczać czy jest z automatu. jeśli nie to wrzucasz to w kalkulatorgiełdowy.pl dzięki uprzejmości autora będącego również na wykopie i po wyliczenieniu uzupełniasz dwie rubryki w
  • Odpowiedz