Wpis z mikrobloga

  • 11
1244 + 1 = 1245

Tytuł: TOPR. Żeby inni mogli przeżyć
Autor: Beata Sabała-Zielińska
Gatunek: literatura faktu
Ocena: ★★★★★★★★★
ISBN: 9788381233828
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 352
Opis książki:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4861790/topr-zeby-inni-mogli-przezyc

Moje wrażenia:
Książka o ratownikach TOPR. Reportaż napisany przez dziennikarkę, która jest rodowitą góralką.
Gdzieś widziałam, że pewien czytelnik zarzucił autorce stronniczość (sama tego nie lubię w reportażach). Ale serio - ratownicy TOPR to bohaterowie bez dwóch zdań i wyjątkowo ta jednostronność wcale mnie nie razi.
Książkę powinien przeczytać każdy, nie tylko górołaz. Zresztą… wydaje mi się, że jak ktoś sporo chodzi po górach (zwłaszcza Tatrach) to ma większą świadomość i wyobraźnię niż tzw. niedzielny turysta. Więc tę książkę zadedykowałabym przede wszystkim tym, którzy wybierają się w góry niezależnie od pogody czy stopnia lawinowego, którzy myślą, że jak rano świeci słońce i wyjdą na szlak w południe, to zdobędą szczyt w pięknej pogodzie i nie myślą, o której zejdą (bo w razie W będzie można zadzwonić po Sokoła - taksówkę).


Ciężko oderwać się od tej książki. Serio. Dowiadujemy się z niej o historii TOPR, o życiu i pracy ratowników, o akcjach, w jakich brali udział (udanych i nieudanych również), o sposobach i narzędziach ratowania ludzi. Kilka rozdziałów to opisy kolejno: ratownictwa ścianowego (to pierwsze skojarzenie z TOPR - ratują ludzi, którzy gdzieś spadną / utkną), lawinowego (no tak, sporo ludzi łazi po Tatrach jak jest śnieg), jaskiniowego (o jasny gwint! w tym rozdziale nabawiłam się klaustrofobii, dla mnie najciekawszy), nurkowego (ale że ludzie topią się w tatrzańskich stawach? ano nie - w syfonach jaskiń, brrr) i medycznego (bo czasem trzeba działać wcześniej niż po doprowadzeniu rannego do cywilizacji). Nie mogło zabraknąć wzmianki o kobietach, które złożyły ratownicze przyrzeczenie (było ich 8 przez ponad sto lat) oraz o… finansach.

To, na co zwróciłam uwagę (i uważam za olbrzymi plus), to cytowanie szczerych wypowiedzi ratowników, bez cenzury. Tak, w książce są przekleństwa. Ale niejednokrotnie sytuacja zmusza do tego i nie ma co udawać, że ratownicy nie wkurzają się na bezmyślnych turystów, którzy robią totalne głupoty, których mogliby zapobiec (gdyby tylko ruszyli mózgownicami). Jednocześnie wyruszają na ratunek, bo dla nich liczy się życie i zdrowie każdego wołającego o pomoc.

#bookmeter #czytajzwykopem #tatry #topr #literaturafaktubookmeter
faramka - 1244 + 1 = 1245

Tytuł: TOPR. Żeby inni mogli przeżyć
Autor: Beata Sabała-Z...

źródło: comment_1649456454h3RWEb6sHBhQeBCh6kPODz.jpg

Pobierz
  • 3
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (8.5 / 10) (6 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-05-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: reportaż, literatura faktu, prasa
Liczba stron książki: 352

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-02-20 - Użytkownik skromny_chlopak ocenił na: ★★★★★★★ (7.0 / 10) - Wpis »
2\. 2022-01-11 - Użytkownik xReapeR ocenił na: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) -