Wpis z mikrobloga

Nie wiem czy kiedykolwiek słyszeliście o takim panu jak Fela Kuti - był to afrykański muzyk, jedna z legend muzyki Czarnego Lądu, twórca tzw. afrobeatu łączącego tradycyjne afrykańskie rytmy z amerykańskimi gatunkami takimi jak funk czy jazz. W pierwszej połowie lat 70. gdy Paul McCartney przyjechał do Nigerii nagrywać z grupą Wings album "Band on the Run" został publicznie oskarżony przez Kutiego o bezczelną kradzież afrykańskiej muzyki. Dopiero gdy Fela usłyszał na własne uszy piosenki byłego Beatlesa zrozumiał, że o żadnej kradzieży nie może być mowy, bo nie było tam żadnych afrykańskich wpływów. Ciekawi mnie jak Fela Kuti zareagował, gdy 7 lat później pewna amerykańska grupa, znana jako Talking Heads, otwarcie przyznała się do inspiracji jego muzyką i zapożyczeń z jego afrykańskich klimatów( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zainteresowanych tematem odsyłam do albumu "Afrodisiac", który Gadające Głowy wskazywały jako główną inspirację, a na froncie już David Byrne i przyjaciele https://www.youtube.com/watch?v=7fgR-vqy6g8&list=OLAK5uy_kmcYt-jJzyT-1Z3RFvoEhv9EinppvO0ks&index=1
Talking Heads - Born Under Punches (The Heat Goes On)
#muzyka #rock #newwave #talkingheads
fajnyprojekt - Nie wiem czy kiedykolwiek słyszeliście o takim panu jak Fela Kuti - by...
  • Odpowiedz