Wpis z mikrobloga

  • 5
1231 + 1 = 1232

Tytuł: Szepty zmarłych
Autor: Simon Beckett
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Ocena: 7/10
ISBN: 9788324153114
Tłumacz: Sławomir Kędzierski
Wydawnictwo: Amber
Liczba stron: 314
Trzeci tom cyklu o lekarzu i antropologu sądowym. Ten tom fabularnie jest najbardziej z dotychczasowych brutalnym i jednocześnie najciekawszym, przynajmniej z mojego punktu widzenia. Akcja przenosi się do Stanów, bohater z UK wprowadza znaczące zmiany do swojego życia, początkowo biorąc udział w szkoleniu na "Farmie Trupów", ale i próbując pozbierać się z dość dramatycznej końcówki poprzedniego tomu.

O ile to zasadniczo jest książka akcji, thriller, to nie zabrakło tu jednak szczypty zabawnego sarkazmu, gdy przykładowo bohater mówi (uwaga, mały spoiler!) "Jak ja się czuje? Goni mnie seryjny morderca, pchnięto mnie nożem, rozstałem się z dziewczyną, jeden z moich przyjaciół leży w szpitalu, a ludzie są przekonani że jestem niekompetentny! Moja psychika ma się świetnie, dziękuję!". Uśmiałem się. Choć ogólnie to jednak wątków humorystycznych zbyt wiele tu się nie uświadczy.
Tom ten zrywa też z poprzednim schematem, gdzie nasz bohater był niemal nieomylnym specjalistą. Tu początkowo traci pewność siebie, gubi się, by ostatecznie odzyskać nieco rozumu pod koniec. Lepiej moim zdaniem zostały zbalansowane zagadki (typu gdy z góry wiesz, co będzie się działo w filmie do końca fabuły). Mamy też fajnie rozwinięty wątek psychologiczny mordercy, oraz ogólnie moim subiektywnym zdaniem w książce bardziej są pokazane i pogłębione relacje, choćby bohatera z przyjacielem. Nietypowo również brak wątku stricte romansowego, czyli jakaś odmiana.

Jako drobny minus muszę jednak wymienić - kolejny raz, utarte schematy. Książka po raz trzeci próbuje pod koniec zabawić się z czytelnikiem robiąc mały plot twist pod koniec - gdy już sprawa jest niemal rozwiązana - BACH! "Jeszcze drobna rzecz która wszystko zmienia". Zabieg taki sam w sobie to nic złego, tylko póki co został powtórzony trzykrotnie w trzech tomach, co trochę to dziwi. Inna rzecz - początkowo wprowadzona postać, rozwijana jakoś do jednej trzeciej książki - praktycznie z niej później znika, pojawia się tylko na parę zdań... znów - nic w tym złego, tylko nie bardzo wiem czemu to służy.

Wartości dodane - podobały mi się zmiany jakie wprowadzono w zachowaniu bohatera, zmiany w jego życiu oraz to że trzymała mnie w napięciu, skończyłem czytanie w nocy :) stąd oceniam ją lepiej od poprzednich z cyklu.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #kryminalbookmeter #sensacjabookmeter #thrillerbookmeter
Pobierz
źródło: comment_1649335115FRBNBnkU3z2oLBM0Hzf5E6.jpg
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (7.8 / 10) (5 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-05-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: kryminał, sensacja i thriller
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2021-09-27 - Użytkownik ali3en ocenił na: ★★★★★★★ (7.0 / 10) - Wpis »
2\. 2021-06-30 - Użytkownik panpikuss ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10)