Wpis z mikrobloga

  • 6
1187 + 1 = 1188

Tytuł: O wschodzie
Autor: Marcin Kydryński
Gatunek: literatura podróżnicza
Ocena: ★★★★★★★★
Wydawnictwo: Świat Książki
Liczba stron: 418
Forma książki: e-book, audiobook
Połączenie literatury podróżniczej z elementami autobiograficznymi.

Autor jest dziennikarzem, głównie muzycznym, który wspomina swoją podróż, jak mogliśmy się zorientować po tytule, na wschód. Przy czym wschodem są tu kraje począwszy od bliskiego wschodu, po Indie. Kydryński opisuje to, co mu się w tych krajach podoba i to co go dość mocno szokuje. Próbuje zrozumieć to, co w naszej kulturze byłoby uznane za przestępstwo, a w tych krajach jest sprawą honoru - męża lub ojca. Doszukuje się też nośników wspomnieć, przedmiotów, zwyczajów, obrządków, które przywołują wspomnienia z jego własnego życia. Stąd uznałem, że jest to po części autobiografia, bo autor odwołuje się do czasu sprzed wyprawy, którego struny w trakcie wyprawy zostały wprawione w drgania.

Jest to pierwsza książka autora, jaką czytałem, ale z pewnością nie ostatnia. Bardzo podobał mi się styl pisania, liczne nawiązania do dzieł kultury i to począwszy od starożytności, oraz dorzucenie do historii pierwiastka siebie, bo podróż ewidentnie grała na jego własnych emocjach. Trudno mi ją rozpatrywać w kategorii literatury podróżniczej, bo to nie moja działka i nie mam pojęcia jak wypada na tle innych reprezentantów tego gatunku. Natomiast porównując ją do dzieł Caparrosa i Michniewicza, jest trochę gorzej, stąd solidne 8/10.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu
90/128
#bookmeter #legimi #empikgo #literaturapodrozniczabookmeter
ali3en - 1187 + 1 = 1188

Tytuł: O wschodzie
Autor: Marcin Kydryński
Gatunek: lit...

źródło: comment_1648998032BIWrtSWKxfjdHJziPhzloy.jpg

Pobierz
  • 4
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-05-01 00:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: reportaż, literatura faktu, prasa
Gatunek książki: biografia

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Ballady morderców Kryminalny Wrocław (Iza Michalewicz) - najnowsza recenzja usera Najmilszy_Maf1oso ★★★ (6.0 / 10) - Wpis »
2\.
@emmanatorr: Dzięki za ostrzeżenie, choć gdybym musiał każdego autora sprawdzać i oceniać przed przeczytaniem książki, to nie przeczytałbym wielu książek, które mi się podobały ;)