Wpis z mikrobloga

1185 + 1 = 1186

Tytuł: Pamięć nieulotna
Autor: Edward Snowden
Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik
Ocena: ★★★★★★★
ISBN: 9788366360150
Tłumacz: Bożena Jóźwiak, Michał Strąkow, Michał Jóźwiak
Wydawnictwo: Insignis
Liczba stron: 450
Książką bliżej zainteresowałam się, kompletując prezent na #wykopaka bo mój odbiorca o niej wspominał. Jakież było moje zaskoczenie, kiedy otworzyłam swoją pakę i zobaczyłam tę samą książkę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Postać Snowdena była mi znana, choć bardzo powierzchownie, głównie z jakichś informacji medialnych. Nawet bym pewnie nie wskazała konkretnego roku, w którym przekazał on mediom informacje o powszechnej inwigilacji prowadzonej przez rząd amerykański.

Nie sądziłam, że tak się w tę książkę wciągnę. Bardzo mnie pochłąnęła. Swoją opowieść Snowden snuje aż od wczesnego dzieciństwa, wspomina dużo szczegółów z domu rodzinnego, najbliższych mu osób i szkoły, przez co początkowo wydawało mi się, że jest w tym zbyt drobiazgowy, jednak niemalże każda informacja ma później istotne znaczenie dla całości historii lub konkretnego okresu w jego życiu.

Kiedy ujawnił już tajne informacje rządowe oczywistym było, że do Stanów nie będzie mógł wrócić. Szukając odpowiedniej destynacji, zdecydował się na Ekwador i nie podobał mu się sam fakt, że podróż tam będzie odbywała się, m.in. przez Polskę, którą nazwał - innymi słowy - przydupasem Stanów.

Podróż do Ekwadoru zakończyła się w Moskwie, w której utknął. Co ciekawe, mimo wcześniejszej sporej aktywności w internecie (choć nigdy polityki rosyjskiej nie krytykował) ostatni wspis na Twitterze umieścił 27 lutego br.

Dłuższe recenzje publikuję w każdy poniedziałek na blogu.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #books #czytajzwykopem #nonfiction #biografiabookmeter #autobiografiabookmeter #pamietnikbookmeter
źródło: comment_1648986537fvQ5NU3J7cdKhuqRTfUvH6.jpg
  • 4
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★ (6.5 / 10) (2 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-05-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: biografie, wspomnienia
Gatunek książki: biografia

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2020-10-21 - Użytkownik DzikiWonsz69 ocenił na: ★★★★★★ (6.0 / 10) - Wpis »
... zobacz resztę fragmentów recenzji (1) na: upolujksiazke.pl

Podobne książki:
1\. Leonardo da
@dekonfitura jak to wygląda z dzisiejszej wojennej perspektywy? Jakie miejsce zajmuje w tym wszystkim właśnie pobyt w Moskwie? Są jakieś poszlaki o sympatiach z Kremlem?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@spinel: nie, zupełnie nic. W Moskwie wylądował w 2013 roku, książka wyszła w 2019. Jak szukał miejsca do "życia" już po ujawnieniu informacji rządowych, to odrzucił, m.in. Moskwę i Chiny, jak to ujął "z wiadomych powodów". Ale pech chciał, że podczas przesiadki w Rosji Stany anulowały mu paszport i utknął tam na lata. Dostał pozwolenie na pobyt stały i tak sobie żyje. Stara się żyć incognito, nie rzucać się w oczy,
@dekonfitura: ja bym powiedział że to nie tyle chichot losu, co smutna rzeczywistość, kumoterstwo "narodowe" - organizacja narodów zjednoczonych ... w uciskaniu ludzi którzy pokazali kulisy elit rządzących.