Wpis z mikrobloga

Jeśli mielibyście do wyboru pomiędzy Crucial Ballistix 2x8GB 3600MHz CL16 a GOODRAM IRDM PRO 2x8GB 4000MHz CL18, to co byście wybrali? Przez myśl też mi przeszło, żeby wrzucić do kompa te 4 moduły, ale nie wiem czy 32GB RAMu to trochę overkill do grania, programowania i multitaskingu. Działałoby to w połączeniu z i5-11400f i rtx 3060 ti. Co myślicie?
#pcmasterrace #komputery #ram
  • 7
Nie wiem jakiego rodzaju programowanie masz na myśli, ale co do zasady 32 GB do programowania ma jak najbardziej sens i często się przydaje przy większych projektach albo czymkolwiek uruchanianym w Dockerze ;)

Jak chcesz mieć 4 kości RAM to lepiej mieć 4 identyczne, albo chociaż 4 o takich samych taktowaniach, więc wrzucanie dwóch 3600 MHz, a dwóch 4000 Mhz to taki sobie pomysł.

Przed wrzuceniem jakiegokolwiek z tych RAMów upewnij się,
@MikoSh: Wiem, że najlepiej mieć 4 kości takie same, ale wpadła fajna promka na te Goodramy, a wcześniej już kupiłem te Cruciale. W następnym tygodniu mam składać kompa i zastanawiam się co najlepiej zrobić. Płytę główną mam Z590 Aorus Ultra.
No to płyta główna nie będzie problemem :) Nie lepiej poczekać w takim razie chwilę z 16 GB RAMu i polować na promkę na takieg Cruciale jak masz, albo coś o takich samych parametrach? :)
@MikoSh: W sumie to nie myślałem kompletnie o 32GB RAMu i pewnie 16GB bez problemu by mi wystarczyło, ale wpadły te Goodramy za 130zł, dlatego wątpię żebym gdzieś taniej znalazł takie kości za taką cenę :D Czyli ogólnie mix kości o różnych taktowaniach jest średnim pomysłem pod względem overclockingu? I jeżeli miałbyś wybrać z tej dwójki, to co byś wybrał? Z tego co czytałem, to chyba Cruciale są bardziej podatne na
Możesz sobie obejrzeć tutaj o konwencjach mieszania RAMów z różnym taktowaniem: https://youtu.be/bTS0ybQ3lCI

Być może przy Twoim typie użytkowania to nie będzie wielki problem :) Jak masz i tak oba to wrzuć oba i zobacz, czy będzie wszystko okej. Jak tak, to zostaw tak, jak nie to poluj na promkę albo na Cruciale albo na Goodramy, żeby mieć "do pary"

Co do tego które są lepsze to... Raczej nie zauważysz różnicy między taktowaniem