Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki, pytanie prawno-techniczne chce rozwiesić do sąsiada na budowę około 150-200m linki stalowej i puścić nią napięcie 12do 50V prądu przemiennego, w celu przepychania ciągle jakiś 20W energii. Jak bardzo zły prawno-BHPowo to jest pomysł. ew. technicznie ale to inne mniej ciekawa para kaloszy ;]
#bhp #elektronika
  • 13
jeśli to napięcie z trafa separacyjnego (~24V) to ok.


@zetisdead: @xyzak: Mam do dyspozycji standardowe trafo sieciowe z separacją z doczepami na 25V i 60V, wstępnie zbudowałem falownik na ne555 i mostku H żeby przesłać jedną linią kwadrat o napięciu około 50V i wyższej od sieciowej częstotliwości, po drugiej stronie mostek prostujący+dobre uziemienie (na zasadach pana Tesli jednym przewodem;) i dalej przetwornica na 14,5V do ładowania akumulatora czy co tam
żeby przesłać jedną linią kwadrat o napięciu około 50V i wyższej od sieciowej częstotliwości,


@noHuman: a po co aż tak? normalnie to co masz na wyjściu transformatora spróbuj przesłać. Straty będą nieliche, ale te 20W może uzyskasz.
a po co aż tak? normalnie to co masz na wyjściu transformatora spróbuj przesłać. Straty będą nieliche, ale te 20W może uzyskasz.


@Jarek_P: Bo jestem bardzo ciekawy na ile się da wysłać "Teslą" no i teoretycznie przy idealnym uziemieniu zaoszczędzę 50% na kablu.... inna kwesta że pewnie użyje linki do wieszania ubrań (stal w plastikowej izolacji) :P ew. potem jak będzie to sensowne to z Upgrade,óje

PS: Ten falownik na ne555
nie pytam o to, czemu jednym drutem, tylko czemu prostokąt i czemu podnosisz częstotliwość.


@Jarek_P: sinus ma napięcie skuteczne jakieś 70% maksymalnego, prąd stały 100% kwadrat będzie bliżej 100% a podniesienie częstotliwości znacznie podniesie sprawność uziemienia z którego na budowie będę "zasysał i wpompowywał" elektrony
@noHuman: nie patrz jedynie na napięcie skuteczne, a na energię, którą przekazujesz, tu niepotrzebnie ją tracisz na samym przetwarzaniu, dodatkowo harmoniczne prostokąta będą przez impedancję "ziemi" bardziej tłumione.

podniesienie częstotliwości znacznie podniesie sprawność uziemienia z


@noHuman: tu nie jestem pewien, ale mam wrażenie, będzie raczej odwrotnie.
@Jarek_P: @xyzak: @zetisdead: Dzięki za wymianę zdań, jak coś to będę jeszcze pytał ew, się pochwalę wynikami.

Na razie robiłem b. prosty eksperyment z sinusem 12v 50Hz bezpośrednio z trafa od prostownika (przed prostowaniem oczywiście) i kawałkiem gwoździa 20m dalej i wyniki były kiepskie, udawało się przepchnąć energii ledwie do zapalenia paru diod LED.
zbudowany falownik ne555 nie był jeszcze użyty w tym 'projekcie'
@noHuman: uziemienie z gwoździa wystarczyło właśnie do zapalenia leda. Jeśli chcesz tam przesłać pół ampera, musisz mieć lepsze, dużo tu też zależy od gruntu. Ale spróbuj powtórzyć próbę, tylko zamiast gwoździa wykorzystaj metrowy pręt wbity młotkiem w całości w ziemię.
@Jarek_P: Zakładam że ziemia będzie czymś w rodzaju biega kondensatora na którym zamknie się obwód prądu przemiennego, można tam wpychać ładunki i z stamtąd ładunki wyciągać czym większa częstotliwość tym wydajniej,
Zakładam że ziemia będzie czymś w rodzaju biega kondensatora


@noHuman: niestety, to nie takie proste, tam jest zarówno bieda-kondensator, jak i całkiem nie bieda-cewka. Tak to wygląda w modelu obliczeniowym:

Oczywiście, jeśli masz już ten falownik zrobiony, to z czystej ciekawości można sprawdzić jak to wygląda w funkcji częstotliwości, ale mocno podejrzewam, że zawsze będzie to słabsze, niż puszczenie przez tą ziemię gołego sinusa 50Hz. Tylko w każdym przypadku musisz mieć
Jarek_P - > Zakładam że ziemia będzie czymś w rodzaju biega kondensatora

@noHuman:...

źródło: comment_1648885680OzOAjFYmzTOT4NM8mJooem.jpg

Pobierz
czymś w rodzaju biega kondensatora na którym zamknie się obwód prądu przemiennego, można tam wpychać ładunki i z stamtąd ładunki wyciągać czym większa częstotliwość tym wydajniej,


@noHuman: błąd. Glebę można modelować jako siatkę 3D połączeń RLC. Dodatkowo podłączasz się do tego pojedynczym drutem. Linka stalowa to też pojedynczy drut daleko od ziemi więc tworzysz pętlę, która ma swoją indukcyjność i jej impedancja rośnie z częstotliwością, więc coraz więcej tracisz. Po drodze