Wpis z mikrobloga

Witajcie. Zaczynam przygodę z fotografią analogową i mam pewne pytanie. Chciałem kupić skaner do negatywów, lecz rozumiem że przed takim skanowaniem, film musi zostać wywołany żeby pokazać obraz utajony? Czy polecacie jakiś skaner?
#fotografia #fotografiaanalogowa
  • 8
rozumiem że przed takim skanowaniem, film musi zostać wywołany żeby pokazać obraz utajony


@Erid: Dokładnie tak.

Czy polecacie jakiś skaner?


@Erid: Polecamy!

A jeśli doprecyzujesz potrzeby, jaki materiał, jakie zastosowanie, jaki budżet to można polecić coś precyzyjniej.
@j0seph: Bardzo dziękuje za odpowiedź. Budżet do 1000 zł, zastosowanie to typowa fotografia amatorska, głównie bawię się dopiero tym rodzajem fotografii i nie mam wielkich potrzeb. Dopiero uczę się tego hobby :)
@Erid: Epson Perfection V370

Miałem, zeskanowałem nim ponad 4k zdjęć. Polecam.
Fakt, że kupiłem go kilka lat temu chyba za 400 zł ale mimo tego warto. Bardzo dobra jakość.

Ogólnie skanujesz paski filmu o długości 6 kadrów. Skan w najlepszej jakości to jakieś 20-23min na taki pasek.
Ogólnie trochę nudna robota przy takiej ilości xD
@Erid: jeżeli wywołasz dobrze film (czyt. w dobrym labie albo samemu) to przechowuj go generalnie w ciemnym miejscu. Nie naświetlisz go ale obraz może stracić kontrast jeżeli długo będzie przebywał na słońcu.
Chwilowy skan nic mu nie zrobi
@Erid: Jak chcesz mieć satysfakcję to za ten 1000zł kupisz skaner dedykowany. Dostaniesz Minoltę Dimage Scan Dual II,III lub IV. Dostaniesz Plusteka 7200, 7300, 7400, 7500, 7600, 8100 a i może 8200. Dostaniesz Coolscana LS-30/2000. I każdy będzie zdecydowanie lepszy od wszystkich skanerów płaskich. No tyle, że wszystkie to z definicji używki.
@Erid Ja też dorzucę od siebie, że jeżeli zaczynasz przygodę to skaner wcale nie jest super potrzebny i nie fiksowałbym się na tym. Za 1200 można plusteka 8100 nówkę dostać, ale jakość skanów jest mocno słabsza w stosunku do tego co się otrzymuje z labów. Jeżeli wywołujesz sam filmów i/lub nie mielisz ich dużej ilości (aby z czasem oszczędzić w ten sposób), na początek bym odpuścił i zostawił to Labom.