Wpis z mikrobloga

Jak mam skutecznie ostrzyć noże do #edc #survival #bushcraft ?
Np. kiedyś jak kupiłem i był nowy scyzoryk Victorinox(inne noże podobnie np. Leatherman) to mogłem przejechać nim po ręku i golił mi włosy z ręki. Po dłuższym używaniu przestał. Próbowałem go naostrzyć - niby się naostrzył i czuję pod palcem że jest OK, ale efektu "golenia" włosów nie mogę uzyskać na żadnym z ponownie ostrzonych przeze mnie noży. A mam ostrzałkę Lansky CeramicSharp, ostrzałkę ze stałym kątem Fiskarsa(są tam 2 przesuwające się kamienie) i na żadnej z nich nie jestem w stanie uzyskać takiego efektu. Czy mam używać/kupić jakiejś innej ostrzałki? Co mogę robić źle?
#noze
  • 12
@kmieciuux: 250 zł :/ tyle co jeden scyzoryk lub prawie 50% ceny mojego leathermana. No ale chyba zaryzykuje, tym bardziej, że mam tą małą mobilną wersję Lanskiego i na szybko potrafi ona nieźle poprawić ostrość noża
@kmieciuux: podpowiedz mi jeszcze jedno według leathermana kąt noża powinien mieć 32 stopnie, a w tym zestawie jest 30 stopni. to będzie źle jak będę go ostrzył na 30 stopni zamiast zalecanych przez producenta 32 stopni?
@FoxX21: tak naprawdę to sam decydujesz jaki chcesz mieć kąt i do czego noża używać - poczytaj jaki kąt jest do czego. Kąt też zawsze możesz zmienić, ale to wiąże się zwykle z wykorzystaniem kamieni 70-120 - ja moje noże ostrzę różnie 20 - 25 stopni. Do tego jak ostrzę nowy nóż to i tak podchodzę do tego jak do przeostrzenia.
@kmieciuux: jeszcze jedno pytanie, w tym zestawie Lansky jest coś takiego "Lansky Serrated Medium -to specjalny trójkątny kamień o gradacji medium, przeznaczony do ostrzenia i naprawy ząbkowanych krawędzi tnących"
U mnie w Leathermanie Signal mam ostrze pół na pół, czyli jak rozumiem ostrząc nóż na te 30 stopni, również ząbki ostrzy się na tym samym kącie co główną krawędź tnącą? Czy może ząbki mają swój inny, stały kąt? I w sumie
@FoxX21: W moim zestawie nie mam tego do ząbkowanych, musisz na inny zestaw patrzeć. Próbowałem kiedyś płaskimi ale tym dobrze nie zrobisz, więc jak masz ostrze ząbkowane szukaj kamienia do tego. Nie mam tu doświadczenia - nie mam noża z ząbkami więc ciężko coś polecić.
Co do siekierki na pewno nie da się jej wrzucić w ten uchwyt do utrzymania kąta, musiałbyś pewno tradycyjnie kamieniem po metalu bez uchwytu.
@kmieciuux: i gówno, kupiłem, przyszedł ten Lansky. Ostrzę już 3 różne noże, niby są ostre, czuć to pod palcem, ale nie jestem w stanie zgolić sobie włosów na ręku za ich pomocą
@FoxX21: przeglądałeś instrukcję? Może coś źle robisz, albo za krótko. Ostrzyłem tym z 6-7 noży i jak kończyłem polerować kamieniem LS1000 to zwykle golą. Z tym że ja ostrzę na 20 czy na 25 stopni, nie pamiętam w tej chwili.
via Android
  • 0
@kmieciuux przeczytałem, do tego oglądałem 3 filmiki na YT jak tym się obsługiwać. Ostrzyłem Leathermana na 25 stopni i Victorinoxa na 20 i ani jeden ani drugi nie goli. U mnie najwyższa gradacja na kamieniu to 600. Bo ten zestaw ma 120, 280, 600 i kamień do ostrzy ząbkowanych