Wpis z mikrobloga

Jakie macie doświadczenia z wywrotkami? Mieliście jakieś poważniejsze? Pytam bo pod koniec zeszłego sezonu (mój pierwszy dość intensywny sezon skiturowy, drugi narciarski), będąc na turze na Kończysty Wierch, trafiliśmy na twardy lód, dosłownie nie do przebicia nawet młotkiem (jak to powiedział gość jak oddawaliśmy abc - zjazd o życie). Gdybym wiedział to co teraz to wtedy zszedłbym 200 metrów niżej i dopiero założył narty. Niemniej jednak wtedy zdecydowaliśmy się jechać i jakoś tak się złożyło, że po dwóch skrętach podcieło mi nartę i poleciałem na tyłek i w sekundzie nabrałem prędkości, zatrzymałem się po jakichś 300 metrach, po drodze robiąc dwa fikołki a udało się zatrzymać dlatego, że snieg niżej zrobił się bardziej miękki. Jak wspomniałem było to w zeszłym sezonie, ale jakoś tak cały czas mi siedzi gdzieś w głowie, że teraz przed zjazdem to starając się ocenić warunki to bardziej niż na ocenie warunków lawinowych, skupiam się na tym, czy jak się wywrócę to będzie jak się zatrzymać. Jak to jest u was?

#skitury #narty #sportyzimowe #sport
  • 7
@pepepanpatryk: Hmm Skiturow nie uprawiam ale jeżdżę dosyć szybko na nartach. Przez 20 sezonów miałem upadki ale kończyło się najwyżej na stłuczonym paznokciu. W tym roku wywróciłem się na dohamowaniu - prędkość praktycznie zerowa. Wstrząs mózgu, rozwalony nos i bark(nie jeździjcie w okularach!). Na ta chwile skutecznie wyleczyłem się z nart :(
skupiam się na tym, czy jak się wywrócę to będzie jak się zatrzymać. Jak to jest u was?


@pepepanpatryk: "szklane góry" zabierają chyba więcej ludzi niż lawiny u nas. trzeba to brać pod uwagę, ważne jest odpowiednie planowane wycieczek - zjeżdżać tak żeby stok był odpuszczony (albo na tyle łatwy żebyś był w stanie zjechać po twardym)
@globalbus: To fakt, narta bardzo lekka, dwie te narty ważą pewnie tyle co jedna moja zjazdówka. Mam też takie przemyślenie (a nie jestem jeszcze jakoś super doświadczony) ale czasem mam wrażenie, że troszkę mi brakuje skilla żeby nad tą nartą zapanować. Czy nad lżejszą nartą ogólnie ciężej jest zapanować czy może to tylko mój brak doświadczenia?
@pepepanpatryk: jest ciężej. Popatrz sobie na zjeździe lub na cudzym nagraniu, jak wykręca ją we wszystkie strony. Skitourowe narty to kompromis między łatwością podejścia, a łatwością zjazdu.

Inna sprawa, że puszek na zjeździe, to warunki niewystępujące często w polskich górach. Jak jest świeży opad, to zwykle zagrożenie lawinowe. Narta dostosowana do puchu nie jest zbyt uniwersalna.