Wpis z mikrobloga

Jeśli "w Ukrainie" to nowy, współczesny twór językowy, o który pełno wykopków ma ból dupy to jak to się stało w pieśni, której tekst datuje się na XIX wiek jest:

Wiele dziewcząt jest na świecie,

Lecz najwięcej w Ukrainie


?

#ukraina #jezykpolski
  • 9
  • Odpowiedz
@Xmarxx: No właśnie nie, i to mnie zastanawia. Widocznie już wtedy było to trochę zamienne na zasadzie używania teraz "w Małopolsce" i "na Podkarpaciu" w odniesieniu do województw/krain i nie ma to nic wspólnego z istnieniem państwa.
  • Odpowiedz
@rzrbld: jeśli chodzi o "Sokoły" to sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana jeśli weźmiesz pod uwagę to jak pieśń się zmieniała i jak była tłumaczona na inne języki.
W całym tym zamieszaniu o poprawności polszczyzny ja po prostu podjąłem decyzję, że będę słuchał mądrzejszych od siebie w tym temacie i trafia do mnie wypowiedź profesora Miodka który potwierdza poprawność stwierdzenia "na Ukrainie" jednak nie walczy z tym drugim bo rozumie obecny sens
  • Odpowiedz
@Precypitat: Jeśli ktoś śpiewa "Wukrainie" to może tak, można też zaśpiewać "f- Ukrainie" i wtedy masz dodatkową sylabę. Zresztą to nie ma takiego znaczenia, jeśli ktoś użył wtedy takiej konstrukcji to znaczy, że była poprawna.
  • Odpowiedz