Wpis z mikrobloga

Mirki - powerbank i ładowanie urządzenia na 2A. Nie jestem mistrzem od elektryki, dlatego muszę zapytać. Spojrzałem na swoją ładowarkę od smartfona i wypluwa 1A. Podejrzewam, że może to być oszczędność na ładowarce, ale z drugiej strony - może po prostu tyle lubi bateria. I tyle jest dla niej zdrowe. OK - powerbankiem z wyjściem 2A też naładuję. Ale czy baterie lubią takie przyśpieszone ładowanie? Nie zaburza to ich żywotności? No właśnie. #elektronika #elektryka #smartfon #informatyka #apple #komputery
  • 6
@Kosiek30: Telefon sam sobie dobierze prąd ładowania. Jak będziesz miał ładowarkę 2 A i do tego gruby i krótki kabel do ładowania to on sobie ustawi max ile bedzie potrzebował. Doraźnie prąd ładowania możesz sprawdzić apką "Ampere", no albo już profesjonalnie przelotką włączaną pomiędzy telefon a ładowarkę.
@Kosiek30: Dodatkowo jeśli pytasz o "zdrowie" baterii to baterie li-po i li-ion przyjęło się że ładuje się prądem do 1C czyli tyle amper ile pojemności. Jak bateria ma 1000mah to ładujemy prądem 1A, jak ma 2500mah to ładujemy prądem 2,5A i nadal będzie to dla niej OK.
@Kosiek30: w gwoli ścisłości, z przyzwyczajenia mówimy na ładowarki właśnie ładowarki.
A tak na prawdę to są zwykłe "głupie" zasilacze które jedyna co mają robić to podawać 5V (albo inne napięcie - patrz QuickCharge albo PD) i uruchomić zabezpieczenie przed nadmiernym prądem/zwarciem jeśli wykroczy ono poza zakres nominalnej pracy takiego zasilacza.

To w telefonie jest wbudowania prawdziwa ładowarka która troszczy się o naszą baterię :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Wiskoler_double z tym mierzeniem apką czy nawet tanim donglem to mało się dowiesz bo mierzy tylko prąd. Większość telefonów ma Quickcharge, który np. może ładować 12V i 1,67A co da moc 18W, z powerbanka zazwyczaj cały czas 5V.

Co do wysokich prądów to miałem Huaweia z technologią supercharge gdzie telefon ładował się 5A przy 5V. Bateria wytrzymała dłużej niż większość xiaomi ( ͡° ͜ʖ ͡°)