Wpis z mikrobloga

  • 16
1053 + 1 = 1054

Tytuł: Noc w Lizbonie
Autor: Erich Maria Remarque
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★★★★
Tłumacz: Ryszard Wojnakowski
Wydawnictwo: Rebis
Liczba stron: 248
Forma książki: książka, e-book
— Chciał­by pan popły­nąć do No­we­go Jorku? — zapy­tał.

Nie odpo­wie­dzia­łem. Od kolo­ro­wych domów dzie­liło mnie jesz­cze tylko dwa­dzie­ścia me­trów, tam mógł­bym go powa­lić i uciec, gdyby za­szła taka ko­niecz­ność.

— Oto dwa bi­le­ty na sta­tek, który stoi przy na­brze­żu — powie­dział męż­czy­zna, się­ga­jąc do kie­szeni.

Mi­gnę­ły mi kart­ki pa­pie­ru, ale w ni­kłym świe­tle nie zdo­ła­łem nic odczy­tać. Tym­cza­sem do­szli­śmy tak bli­sko domów, że mo­głem zary­zy­ko­wać i się za­trzy­mać.

...

— Może je pan mieć — od­rzekł. — Za darmo. Jutro przed połu­dniem wyjeż­dżam z Li­zbo­ny. Mam tylko jeden waru­nek.

Opu­ści­łem ręce. Wie­dzia­łem, że to nie może być praw­da.

— Jaki? — zapy­ta­łem.

— Nie chciał­bym być sam tej nocy.

— Chce pan, żebym panu towa­rzy­szył?

— Tak, do jutra rana.

— To wszyst­ko?

— To wszyst­ko.

— Nic wię­cej?


W zamian za 2 bilety do Nowego Jorku nasz bohater zgadza się wysłuchać historii tego człowieka. Ale jaka to jest historia - świetnie opowiedziana, nie nużąca, dająca w pełni się w niej zanurzyć i poczuć, jakby się w niej uczestniczyło z pierwszej osoby. Historia małżeństwa, ludzi uciekających przed wojną i prześladowaniem. Ludzi, którzy znaleźli się w obozach niemieckich i doświadczyli na własnej skórze cierpienia i bólu. Jedyne co trzymało ich przy życiu i walce o wolność, to miłość i tęsknota:

Życie ludzkie jest czymś o wiele wspanialszym aniżeli sprzeczności, w których się wikłamy! Pozwól jej żyć... A jeżeli jest to możliwe beze mnie, pozwól niech żyje beze mnie — lecz pozwól, by żyła!”


Remarque, świetnie oddaje realia wojenne, tym razem z perspektywy zwykłych obywateli, którzy chcą od niej uciec, którzy chcą żyć normalnie, którzy chcą po prostu przetrwać. A co najważniejsze robi to formie opowiadania, którego aż chce się słuchać, jest autentyczne, czasami do bólu szczere i sprawiające, że przenosimy się myślami w opisywane miejsca. Do tego opisy przyrody, które w teorii nie powinny mieć znaczenia w i tak już bogatej i smutnej historii, ale jak sam autor przyznaje, w czasach wojny, to ona jedyna była dla każdej sprawiedliwa:

— Proszę, niech się pan nie niecierpliwi — powiedział — zdawałoby się, że niepotrzebnie opisuję przyrodę. Przez cały ten czas była ona dla nas tak samo ważna jak dla zwierząt. Nigdy nas nie odtrącała. Nie żądała paszportu ani świadectwa aryjskości. Dawała i brała, ale była bezstronna — działało to jak lekarstwo


Świetna historia, świetnie opisana i opowiedziana, trzymająca w napięciu i dająca czytelnikowi nadzieję, że skoro przezwyciężają kolejne przeciwności losu i wojny, to skończy się dobrze.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu
76/128
#bookmeter #czytajzwykopem #legimi #literaturapieknabookmeter
ali3en - 1053 + 1 = 1054

Tytuł: Noc w Lizbonie
Autor: Erich Maria Remarque
Gatun...

źródło: comment_1647774211NUxSR9rPR5DRSQxnXH7i91.jpg

Pobierz
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) (2 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-04-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Liczba stron książki: 248
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2015-09-14 - Użytkownik WolnoscRownoscBraterstwo ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
... zobacz resztę fragmentów recenzji (1) na: upolujksiazke.pl

Podobne książki:
1\. Biegnij