Wpis z mikrobloga

Czy ktoś mi może polecić jakie ogrzewanie do nowego domku 70 m2 (ocieplenie styropian 20 cm ściany zewnętrze) oparte na drewnie? Najniższa moc kotła na drewno (drewno mam za free) jakie znalazłam to 10 kw, więc to chyba niezbyt dobre byłoby rozwiązanie, jeśli wziąć pod uwagę że domek będzie potrzebował pewnie z 6-7 kW?

#ogrzewanie #budujzwykopem
  • 10
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Atiuszka: pamiętaj, że jak masz zapotrzebowanie 6kw to te 6kW musi być dostarczane cały czas; jak będziesz grzać tylko przez 12h na dobę to i piec musi być 2x większy (oczywiście my o najgorszych warunkach zew). Dlatego też montuje się bufor i duży piec np na 20kW. Grzejesz bufor przez kilka godzin z zapasem, a jak w piecu zgaśnie to ciepło do grzejników trafia ze zbiornika buforowego.
  • Odpowiedz
@kuncfot: @Xargo1 no właśnie ja nie rozumiem jednej rzeczy z tymi buforami. Mam niewielki domek. I teraz wstawiam 1000 l baniak i ogrzewam go tym kotłem. Czy to znaczy, że np. tylko co 4 dni będę musiała dorzucać drewna, bo tyle czasu to ciepło będzie schodzić z tego bufora (zakładam ogrzewanie podłogowe)? Czy może oznacza to, że przez zbyt duża moc kotła narobię się bez potrzeby (więcej zużyje paliwa
  • Odpowiedz
  • 1
@Atiuszka w przyrodzie nic nie ginie - ile energii wtłoczysz w bufor tyle odzyskasz, choć nie wszystko przez podłogówkę, bo zbiornika zaizolować w pełni się nie da i on trochę będzie robił jak grzejnik w kotłowni (to są tzw. straty postojowe).
Wielkość bufora to już nie dobór a wybór. Stawiasz większy, to większy koszt i mniej miejsca w kotłowni, ale za to jest zapas na ciepłą wodę też jest większy.
Wstawisz
  • Odpowiedz
@Atiuszka: j.w. przy dużym buforze nie ma opcji przewymiarowania kotła. Ale i tak nie brałbym większego niż 10kw.

Na stronce cieplo.app chyba policzysz pojemność bufora.

W okresach przejściowych pewnie wystarczy nagrzać bufor, raz na 3-4 dni. W największe mrozy, raz dziennie.

A i tak (ponownie ) polecam pompę ciepła xD taka mała kanałowa, mmm! ogrzeje, schłodzi ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@Xargo1: dziękuję za wyjaśnienie :)
@kuncfot: heh błądzę z tym systemem ogrzewania, bo docelowo to nie jest dom dla mnie tylko dla rodzica. Gdybym ja sama podejmowała decyzję to bym wybrała opcję bufor plus grzałki elektryczne i dobre ocieplenie domu. Potem bym spojrzała na rachunki i ew. rozwazyla pompę lub fotowoltaikę. Ani nie trzeba byłoby dużej kotłowni, ani budować komina, więc to z 30 k do przodu. No
  • Odpowiedz
Dla 70 m2 domu to opłaty za prąd do ogrzewania i ciepła wodę z moich obliczeń nie powinny wynieść więcej jak 1700 zł rocznie


@Atiuszka: zgadzam się, nie więcej.

A te starsze osoby, będą for ever and ever rozpalać w piecu? Będą nosić i układać
  • Odpowiedz
@kuncfot: no właśnie nie, za 15 lat, w wieku 80 lat nikt nie będzie miał przecież siły rąbać i nosić drewno xD Ale nie przemówisz, na chłopski rozum to przecież drewnem najtaniej powinno wyjść ;)
Gaz z butli nie, za dużo papierologii, pozwoleń, dodatkowo z tego co kojarzę dzierżawa butli też kosztuje. Prąd w II taryfie już zdecydowanie bardziej się kalkuluje.
  • Odpowiedz
@Atiuszka: Powiedzmy, że system piec+bufor ma sens. Za 15 lat włączą grzałki ( wsadzone w bufor ) w taniej taryfie ( o ile będzie ) i wsio. Ale warto jednak ocieplić sensownie, chociaż, jak to dom w budowie, to normy dość ostre musi spełniać.
  • Odpowiedz