Wpis z mikrobloga

#ukraina #wojna #propaganda #wykop

Uwaga, mam komunikat.

Wszyscy zdajemy sobię sprawę z pewnych mechanizmów działania wykopu. Jednym z nich jest na przykład fakt, że pierwszy w miarę trafiony komentarz pod jakimkolwiek znaleziskiem jest albo bombardowany plusami w opór, albo też - jeśli jest nie po myśli ogółu - jest bombardowany minusami. Reszta komentarzy pod znaleziskiem ma drugorzędny priorytet. Tak to niestety działa, to trochę psychologia, trochę sam mechanizm pozycjonowania komentarzy, trochę chęć wyrażenia swojego poparcia czy sprzeciwu, ale efekty są jakie są. Tak to działało zawsze i póki co, nie zanosi się, aby ten stan rzeczy uległ zmianie.

Ale.

Jesteśmy, również jako Polska, w stanie wojny. Wojny informacyjnej. Trzeba mieć tego pełną świadomość.

Pojawiło się ostatnio (nie tylko w ostatnich dwóch tygodniach - także w ostatnich miesiącach) sporo nowych użytkowników. Niektórzy z nich są rosyjskimi trollami, którzy polują na trafne komentarze przy świeżych znaleziskach. Jeden, dwa, trzy minusy nieraz wystarczą, aby wywołać opisany powyżej mechanizm i zgnoić człowieka. Uważajcie kogo wyzywacie od ruskich onuc, uważajcie kogo minusujecie a kogo plusujecie.

Mam taki pomysł, ale nie wiem czy to przejdzie: @moderacja @wykop: czy jest do pomyślenia taka modyfikacja serwisu wykop, aby do momentu oddania głosu nie była widoczna ilość oddanych plusów i minusów? W ten sposób ludzie by sami oceniali treść, zamiast jak stado bezmyślnych baranów, bez czytania i zrozumienia klikali jak leci. Już raz w przeszłości miała miejsce podobna zmiana w Wykopie: nie można już z automatu zakopać znaleziska, trzeba to zrobić świadomie. Pora na komentarze. To jest poważna propozycja i wydaje mi się, że uzasadniona merytorycznie. Nie sądzę, aby to był wielki kłopot dla programisty, wprowadzenie takiej kosmetycznej zmiany. Natomiast korzyść na rzecz lepszego "kontentu" i podniesienie jakości komentarzy - według mnie będzie wymierna i znacząca. Dajcie znać co o tym sądzicie, mirki. Może jak więcej osób poprze ten projekt to administracja weźmie to pod uwagę. Czuwaj.