Wpis z mikrobloga

@semperfidelis: Jeśli ktoś nie zarabia na działalności na tyle, że ZUS jest dla niego nie do przeskoczenia to rozumiem takie przenosiny.

ZUS w Polsce trzeba traktować jako wymagany KOSZT prowadzenia działalności. Jednak jeśli dobrze zarabiasz to nie jest to dotkliwe, ponieważ składka zdrowotna obniża zobowiązania podatkowe o 225,38zł (czyli jest takim "pseudo-kosztem" wartości 1250zł netto przy rozliczeniu się na zasadach ogólnych). Społeczne, chorobowe i fundusz pracy dają razem 765,25zł kosztu, z
@pokey: Handel internetowy. Z tym akurat nie będzie problemu. Mam znajomą firmę, która zajmuje się takimi przenosinami i wszystkimi formalnościami, łącznie z apostille do otwarcia rachunku bankowego w Polsce.
@chomikagresor: No właśnie, ale pytanie brzmi po co ponosić koszt 663,85, skoro mogę ponosić dużo niższy? Za 3 miesiące płacenia ZUSu mam opłacone przenosiny do UK i spokój. Do lekarzy i tak chodzę zwykle prywatnie, więc nawet jeśli zachoruję, to podstawowe ubezpieczenie prywatne w Polsce kosztuje mniej niż ten ZUS. Dodatkowo mam ubezpieczenie w kraju, w którym najdłużej w roku przebywam - na Ukrainie, więc wolę mieć te 600 zł w
@semperfidelis:

A możesz mniej więcej wtajemniczyć na jakiej podstawie ta firma zewnętrzna przenosi Twoja działalność?

1. Co do Zusu, to będziesz w UK FAKTYCZNIE prowadził działalność czy tam tylko rejestracja firmy a biuro i wysyłki z Polski? Czy całe centrum logistyczne będzie tam?

2. Z Vatem chyba najprościej, bo będziesz rozpoznawał sprzedaż wysyłkową. Wysyłasz do Polski czy na cały świat. Limity Ci nie zagrażają?

3. Co z dochodowym skoro polską firmę
@pokey: Oni dokonują wszystkich formalności związanych z otwarciem LTD w Anglii. Na dobrą sprawę mógłbym to zrobić sam, ale oni mają w tym doświadczenie i chcę, żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Dodatkowo oferują u siebie "wirtualne biuro", czyli adres, na który przychodzą wszystkie pisma z angielskich urzędów.

1. W UK będzie tylko rejestracja firmy z w/w biurem. Wysyłki odbywają się z Polski.

2. Nie jestem VATowcem i nie chcę
@semperfidelis:

1. No to dyskusyjna sytuacja. Jeśli jednak w UK tylko biuro stoi a ty ograniasz stronę stąd, to działalnośc jest prowadzona w Polsce i tu powinien być płacony ZUS.

2. Dobra nie jesteś Vatowcem, ale gdybyś był to miejscem opodatkwoania tez byłaby Polska.

3. Ukraina ma tutaj ogromne znaczenie. Bezpośrednio od tego gdzie ile przebywasz, gdzie masz dom i zonę z dziećmi i gdzie jakie dochody osiągasz i od ukraińskich
@pokey: Znam 3 osoby dość dobrze, które mają tak zorganizowaną działalność. Jedna z nich miała kontrolę z US i nie mieli się do czego przyczepić, więc będę spał spokojnie.

Na pewno na Ukrainie nie muszę nic płacić. Mam tam status studenta, jestem na wizie studenckiej i tylko to jest istotne.
@semperfidelis: To jakieś miernoty albo pociotki w tym US musiały pracować.

Dla mnie sprawa na tyle fatalnie przeprowadzona, że ominięcie prawa widac na kilometr. Ale jak wolisz. Twój cza i Twoje pieniądze.
@pokey: Cała masa ludzi na Allegro tak robi i mają spokój, od lat prowadzą działalność i znając US i jeżeli ominięcie prawa widać na kilometr, to dlaczego nadal prowadzą działalność? Mają w danych napisane, że firma zarejestrowana jest Anglii.

Zresztą ominięcie prawa nie jest równe jego złamaniu według mnie.
@semperfidelis: Z tym ominięciem to długa dyskusja.

Rozwiązań może być wiele. Moga być lepiej zorganziwani niż ty, inni mają szczęście, a inni są nie warci zainteresowania.

A tak na btw. Z jakiego tytułu kolega miał kontrolę skoro firma zarejstrowana w UK;)?
@semperfidelis: Nie chciałbym, żebyś zrozumiał mnie źle. Poniekąd rozumiem Twoją decyzję, bo uważam, że pieniadzę wpłacane do ZUS to równie dobrze można do pieca wyrzucić. To co ja Ci mówię to tylko jak wygląda teoria. A że praktyka swoją droga a teoria swoją to już tak bywa.

1. Jeśli chodzi o składki ZUS to odkąd dołączyliśmy do UE mamy prawo wybrac miejsce prowadzenia działalności a nie jak się błędnie przyjęło -