Wpis z mikrobloga

Hej! Planuje kupić wędkę do spinningu wraz z kołowrotkiem i jakąś plecionka :) głównie Planuje łowić na rzece Warta oraz jeziorze (głównie okoń, jaz/kleń) ale wiadomo od czasu do czasu na szczupaka tez bym się wybrał :) polecacie jakiś w miarę uniwersalny sprzęt? Tak do ok 600 zł :) Chętnie poczytam wasze propozycje:) dzięki z góry :) #wedkarstwo #poznan #warta
  • 20
@Wosiuu: bierz wędkę 2.45m 7-28g wyrzutu i wszystko podźwignie, nie ma co się tu rozpieszczać jak masz taki budżet to będzie najlepiej. A kołowrotek 2000-3000 jakiś i lecisz. Kup dodatkową szpule to możesz zmieniać grubość pleciony w zależności od tego co chcesz łowić
@Wosiuu:
https://allegro.pl/oferta/wedka-dam-effzett-microflex-2-70m-1-7g-10528567340
Tu masz fajny kijek 1-7g spokojnie daje sobie radę z 10g. Jest też wersja 2-10g i na lekko rzucisz 13g. To taki uniwersał budżetowy na okonia/pstrąga/kleniojazia i białoryb.

https://redpike.pl/product-pol-11400-Wedka-Spinningowa-DRAGON-Flash-SF-Spinn-35-CW-10-35-g-dlugosc-275-cm.html
Szczupakowo/sandaczowy szybki sztywniejszy kijek. Ja preferuję takie cięte wędki i szczupaki łapię na sandaczowe kije, ale kto co lubi. Dragon robi bardzo dobre wędziska w dobrych cenach

Do lżejszego kija jakiś kołowrotek 1000 np https://allegro.pl/oferta/kolowrotek-ryobi-zauber-1000-5lat-spinningowy-10212378919?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=MTU4ZWMzN2UtMTQzZS00MWM0LTkwYTYtY2NiZDI4ODg2ZWFmAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=a37f77ce-30b4-4c35-8536-c53716467c59 Do szczupakowego analogicznie 3000. Zaubery
@Memphi: Wskaż mi plecionkę, która ma 0,06mm. Wiesz, ile grubości ma to Spiderwire? Zaraz cię uświadomię, bo oni fajnie kłamią, na szczęście na pudełkach bywa też prawda :P

A wędka na okonia 2,7m to jest nieporozumienie właśnie przy łowieniu z brzegu, poza tym, dłuższy i cięższy kij nie sprzyja wygodnemu animowaniu przynęt. Człowiek sobie krótszą wędką rzuci z miejsc, gdzie kijem 2,7m tylko będziesz o krzaki zahaczał. A właśnie rzucając z
@Pantokrator: Bardziej chodziło mi o opis plecionki jako 0,06mm i ilość jaka jej wejdzie na szpulę. Wiadomo że żadna nie ma okrągłego przekroju. https://allegro.pl/oferta/plecionki-dragon-fishmaker-v2-momoi-orange-0-06mm-10711033157 Spróbuj tańszego momoi to zobaczysz różnicę i fakt uśrednienia linki na 0,06mm. W tym roku założyłem tą spiderwire i fakt jest trochę grubsza i ma niemal identyczną wytrzymałość na węzłach. Tak oznaczają te plecionki i choćbyś zdrapywał te cyferki z paczek to nic to nie zmieni.
Co
@Memphi: To 0,06mm to też nie uśredniona wartość. Jak plecionka na węźle wytrzymuje 3,5kg, to jest to jakieś doskonałe 0.6 ale częściej 0.8 PE.
Dla porównania, Sunline Siglon X8 Adv w grubości deklarowanej 0,132mm i 0.6 PE podaje wytrzymałość średnią 3,6kg, a maksymalną - 4,4kg. Varivas o podobnej deklarowanej grubości pęka przy podobnych wartościach. I to nie na węźle, a liniowo!

Jak sam widzisz, Spiderwire sam oznacza plecionkę 0,06mm jako 0.6
@Pantokrator: Edytowałem te 3,5kg bo się jebnąłem konkretnie od tych wszystkich napisów. Było to w okolicach 2,5kg Przyjmij więc fakt że te 0.06mm to zwykłe oznaczenie typu yyy a nie dokładny pomiar. Uważasz że ta którą mu wkleiłem nie nadaje się czy o co ci chodzi, bo cię nie rozumiem gościu.
@Memphi: To oznaczenie typu "świadomie wprowadzamy klienta w błąd". Jakby to miało realnie 0,06mm (uśrednione), to by może wytrzymywało 1,2kg. Zobacz sobie testy na wytrzymałość Siglona 0.2 PE (a to jest grubsza plecionka) albo Varivasa 0.2 - oba mają koło 0,08mm średnio.

Twierdzę, że Spiderwire świadomie wprowadza klienta w błąd i jest do UL dość gruba, 0.4 PE czyli 0,108mm wystarcza do UL w zupełności, prędzej wędkę połamiesz, niż puści. 0.6
@Wosiuu: Jak ma być 1 wędka, 1 kołowrotek i 1 plecionka i głównie okoń, ale "czasem szczupak", to ja bym jednak polecał użycie 2 wędek, 1 kołowrotka, 2 szpul.

Co do wędek, to przykładowo:
Okuma Psycho Perch 1-8g, 190cm - kijek na okonia musi być lekki, poręczny, byś mógł łowić z trudnych miejsc. To nie jest wklejka, ale z opadu jak najbardziej połowisz, bo szczytówka jest dość delikatna, ładnie pokaże i
@Wosiuu czesc kolego, łowię na Warcie w Poznaniu regularnie od od dwóch lat i trochę kijków tutaj już przerobiłem. Jeżeli temat nadal aktualny, to daj znać, to się rozpisze szerzej na temat doboru sprzętu pod odcinek miejski Warty w Poznaniu.