Wpis z mikrobloga

  • 24
852 + 1 = 853

Tytuł: Królowie bajek. Opowieść o legendarnym Studiu Filmów Rysunkowych
Autor: Leszek K. Talko, Karol Vesely
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★★
ISBN: 9788381910040
Wydawnictwo: Czarne
Liczba stron: 304
Opis książki:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4914326/krolowie-bajek-opowiesc-o-legendarnym-studiu-filmow-rysunkowych

Moje wrażenia:
Podejrzewam, że większość mireczków z #wykopplus30club kojarzy takie nazwiska jak Alojzy Mol czy Otokar Balcy, a dla niejednego Bielsko-Biała kojarzy się z dobranockami.

Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się, kto, jak i od kiedy tworzy bajki, które oglądaliśmy w dzieciństwie niemal co dzień?
Z książki dowiadujemy się, kto założył SFR, jak doszło do tego, że ostatecznie siedzibą jest Bielsko-Biała, kto był pierwowzorem Bolka i Lolka oraz czyim alter ego był Reksio, czy twórcy od początku zajmowali się animacją filmów dla dzieci, skąd brali kasę (jak sobie dorabiali), jakie mieli doświadczenie / wykształcenie / przeszłość i wiele innych mniej lub bardziej ciekawych rzeczy.
Studio powstało w latach, kiedy praktycznie nie było w kraju dostępnych narzędzi do robienia animacji i twórcy radzili sobie jak mogli (nie będę zdradzać, skąd brali celuloidy albo czego używali jako bazy do farb ( ͡° ͜ʖ ͡°)-). W ogóle opis tworzenia animacji to coś niesamowitego (oczywiście mam na myśli czasy sprzed ery komputerów).
Podczas lektury poznajemy sylwetki poszczególnych animatorów (czym się zajmowali, czy mieli rodziny, jakie mieli zwyczaje, czy lubili dzieci albo jakie mieli hasło do kanciapy, gdzie spędzali przerwy), a także przypominamy sobie o bajkach z dzieciństwa (np. “Marceli Szpak dziwi się światu”) oraz dowiadujemy się, skąd twórcy czerpali inspirację do animacji i jak długo trwała produkcja “Wielkiej podróży Bolka i Lolka”. Oczywiście nie mogło zabraknąć wstawek politycznych (kto należał do PZPR a kto do Solidarności i jak wyglądał rok 1981 w studiu).

Nie wiedziałam, że moja ulubiona bajka z dzieciństwa powstała na podstawie książki (którą zamierzam oczywiście przeczytać!) - teraz już wiem ( )
Książka okraszona jest wieloma zdjęciami i rysunkami, no i popatrzcie na okładkę - czy ta czcionka nie wywołuje miłych skojarzeń?

Wracając do pierwszego zdania: nazwiska montażysty i operatora dźwięku brzmią jak pseudonimy bohaterów kreskówek, ale już jako dziecko wiedziałam, że ktoś, kto tworzy bajki, nie może nazywać się zwyczajnie czy pospolicie.

#bookmeter #czytajzwykopem #dziecinstwo #bajki #bielskobiala #literaturapieknabookmeter
faramka - 852 + 1 = 853

Tytuł: Królowie bajek. Opowieść o legendarnym Studiu Filmów ...

źródło: comment_1646116879naRnUgOUEvSinajlRgA0pz.jpg

Pobierz
  • 5
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-04-01 00:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: reportaż, literatura faktu, prasa
Liczba stron książki: 304

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Pokój z widokiem (Marcin Wilk)
2\. Ballady morderców Kryminalny Wrocław (Iza Michalewicz) - najnowsza recenzja usera Najmilszy_Maf1oso ★★★
@faramka: Ostatnio przechodziłem Cieszyńską i aż smutno mi się zrobiło, że wyburzyli całe studio. Liczyłem, że budując na jego miejsce interaktywne centrum pozostawią jednak coś na pamiątkę. Kawałek wyżej deweloper jakoś pomyślał o zachowaniu symbolicznej ściany browaru przy stawianiu tam nowego osiedla.