Wpis z mikrobloga

@WD40: Hej!
Mam kolejne pytanie!

Czy mogę automatycznie wygenerować / stworzyć siatkę, którą mogę nałożyć na mapę oraz poustawiać jej kolejność wyświetlania?
We właściwościach dokumentu jest opcja siatka, jednak przy wygenerowaniu wydruku nie ma jej (zakładam, że jest pomocnicza). Chciałbym nałożyć siatkę na całą mapę, cały dokument, jednak legendę itp wyświetlić ponad siatką.

Jest jakaś szybka opcja / pomysł, czy muszę ręcznie generować?
@trypson_tryptaminka: Panie Areczku, siatka do wydruku jest dla zarządu, dla Pana jest stawianie ręczne! ;)

Nie no, żartuję. Jest takie narzędzie i znajdziesz je tutaj: Efekty > Renderowanie > Siatki

I masz tutaj kilka narzędzi. To co potrzebujesz to chyba po prostu "Siatka...", ale będziesz to już musiał ocenić sam. Taka siatka wygeneruje Ci się na wierzchu, przy czym będzie jednym obiektem, więc bez problemu wrzucisz ją na spód.

Nigdy wcześniej
@WD40: Fantastycznie! Doskonale mi ta siatka ułatwiła pracę na dziś dzień - do tej pory musiałem skalę dostosować do konkretnego arkusza wydruku, teraz mogę sobie po prostu siatkę uniwersalną nałożyć na mapy. Może mało kartograficzne, zawsze docelowo mogę łączyć obie opcje.

Jedno ale, informacyjnie. Podczas generowania tej siatki i podawania parametrów nie jest powiedziane jakie to jednostki, ALE wydaje mi się, że w pikselach są wklepywane wartości.
@trypson_tryptaminka: Nie wiem jak jest w tym konkretnym wypadku, ale co do zasady jednostki przyjmowane są takie jak akurat domyślnie wybrane w systemie.

I teraz jest taki myk. Jeśli tworząc nowy arkusz wybierasz do druku np. A4, to Ci wybiera mm, natomiast jak wybierasz wielkość ekranu to masz piksele. To by wyjaśniało dlaczego nie jest powiedziane jaka to jednostka. Ona jest różna zależnie od wybranego arkusza.

Daj znać, czy faktycznie tak