Wpis z mikrobloga

727 + 1 = 728

Tytuł: Raport Brodiego
Autor: Jorge Luis Borges
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★★★
Tłumacz: Zofia Chądzyńska
Pospólstwo twierdzi, że mogą zamieniać w mrówki lub w żółwie tych, którzy sobie tego życzą. Jeden z osobników, zauważywszy moją niewiarę, pokazał mi jako dowód mrowisko.


„Ten ślepy Argentyńczyk” – tak Borgesa nazywał w swojej Historii Żyda Wiecznego Tułacza Jean d’Ormesson. Francuski autor przywoływał go w swojej powieści wielokrotnie, zdecydował się nawet jego wierszem otworzyć pierwszą część tej książki. Później na wspomnienie o Borgesie natrafiłem w Biegunach Olgi Tokarczuk. Olgi Tokarczuk, której Nagrodę Nobla za rok 2018 przyznano w roku 2019, bo w 2018 w Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk wybuchł skandal i nie wyłoniono wtedy laureata. I właśnie w tym roku, pośmiertnie, laureatem „literackiej Nagrody Nobla” został Jorge Luis Borges. Ponieważ obie te książki: Historia Żyda Wiecznego Tułacza i Bieguni, zrobiły na mnie duże wrażenie uznałem, że te wzmianki są wystarczającym powodem do tego, żeby się z panem Borgesem spróbować.

Gazetka z Lidla, którą wczoraj znalazłem na skrzynce, pocztowej ma 60 stron. Raport Brodiego ma stron niewiele więcej, bo 78, w dodatku mniejszego formatu. W tej małej objętości zmieszczone jest jedenaście opowiadań, a oprócz tego jeszcze wstęp od autora i posłowie od pana Rajmunda Kalickiego. Najdłuższe z tych opowiadań, Guayaquil, mieści się na ośmiu stronach. Choć ta ostatnia, ósma, może być dyskusyjna, bo zadrukowany obszar to mniej więcej jedna trzecia jej powierzchni. Niesamowite jest to, jak wiele autor zdołał upchnąć w tej malutkiej objętości. Nie używając wielu słów rysuje sytuację, kreśli bohaterów i doprowadza do – często zaskakującej i okrutnej – pointy. Ale chyba to nie pointa jest tutaj najistotniejsza. W jednym z tekstów (konkretnie: Pojedynek) autor sam zabiera na ten temat głos i pisze tak:

Czuję się zmuszony uprzedzić czytelnika, że wydarzenia mają mniejsze znaczenie niż sytuacja, która je sprowokowała, i niż charaktery.

Podobały mi się te opowiadania, właśnie przez tę swoją gęstość i esencjonalność. Przez zaznaczenie charakterów postaci za pomocą wydarzeń, a nie odwrotnie, przez wyprowadzanie zdarzeń z charakterów.

Teksty zawarte w tym tomie są literaturą realistyczną a Borges jest przecież uważany za jednego z ojców realizmu magicznego. Z tego powodu nie mam pojęcia czy ten tom jest reprezentatywnym przykładem tego, co można znaleźć w jego twórczości. Mimo tego podobał mi się tak bardzo, że do pana Borgesa na pewno jeszcze wrócę.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #literaturapieknabookmeter
GeorgeStark - 727 + 1 = 728

Tytuł: Raport Brodiego
Autor: Jorge Luis Borges
Gatu...

źródło: comment_1645353873ifOtA7kPSwZQKnDTDl620t.jpg

Pobierz
  • 3
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★★ (9.3 / 10) (3 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-03-01 00:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Liczba stron książki: 190
Gatunek książki: zbiór opowiadań

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-01-18 - Użytkownik problemat ocenił na: ★★★★★★★★★★ (10.0 / 10) - Wpis »
2\. 2022-01-12 - Użytkownik ali3en ocenił na: ★★★★★★★★★ (9.0 /