Wpis z mikrobloga

720 + 1 = 721

Tytuł: Nowy car. Wczesne lata i rządy Władimira Putina
Autor: Steven Lee Myers
Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik
Ocena: ★★★★★★★
ISBN: 9788379995523
Tłumacz: Maciej Potulny
Wydawnictwo: Sonia Draga
Liczba stron: 704
5/52

Zgodnie z tytułem, książka to opowieść o korzeniach Władimira Putina, młodości, drodze na szczyt i rządach aż do pierwszej połowy 2014 r., gdy doszło do aneksji Krymu. Autor nastawił się na możliwie obiektywne przedstawienie wydarzeń, które doprowadziły do obecnej sytuacji politycznej w Rosji.

Zaskoczyło mnie, że Putin został prezydentem Rosji niemalże przez przypadek, a na pewno nie było to jakimś elementem jego długo budowanej strategii politycznej. Jego marzeniem było tak naprawdę zostać szpiegiem, ale urodził się w niewłaściwych czasach, bo gdy skończył szkolenie w ramach KGB nastał upadek ZSRR. W ogóle jego kariera kilka razy znalazła się na solidnym wirażu, gdy był bezrobotny albo gdy dość gwałtownie zakończyła się kariera jego politycznego patrona Anatolija Sobczaka. Potrafił jednak wyjść z opresji obronną ręką, a potem bardzo nieoczekiwanie otrzymać polityczne namaszczenie na następcę ze strony odchodzącego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna.

Putin, który wyłania się z książki to człowiek o wielu różnych twarzach. Na pewno KGB odcisnęło ogromne piętno na jego światopoglądzie. Nie sposób odmówić mu też patriotyzmu, który jednak rozumie kompletnie inaczej niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni na Zachodzie i na pewno bliżej temu myśleniu do punktu widzenia carów. Putin gardzi demokracją i uważa ją za ryzyko dla państwowości Rosji w takich granicach. Od lat 10-tych widać jego coraz większe wyalienowanie od rzeczywistości i zamykanie się w bańce informacyjnej.

Rosja Putina to straszny kraj, gdzie życie ludzkie ma bardzo niską wartość. Zatrważające jest jak często w Rosji dochodzi o zamachów, w których giną dziesiątki ludzi albo katastrof ekologicznych, które wszyscy mają gdzieś. Jest to kraj niesamowitych skrajności i nepotyzmu, gdzie dawny trener judo i sparingpartnerzy prezydenta potrafią dzięki znajomościom stać się jednymi z najbogatszych Rosjan. Z drugiej strony nawet wielomiliardowy majątek nie ochroni człowieka przed zemstą polityczną (kazus Chodorkowskiego).

Zaskoczyło mnie, że autor w żaden sposób nie odniósł się do katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. To pokazuje chyba jak niewielkie znaczenie ma Polska i tamte wydarzenia na politykę Rosji.

Miałem nadzieję na nieco lepszą syntezę, ale książka jako zbiór faktów sprawdza się dobrze.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #rosja #czytajzwykopem #biografiabookmeter #autobiografiabookmeter #pamietnikbookmeter
Dziadekmietek - 720 + 1 = 721

Tytuł: Nowy car. Wczesne lata i rządy Władimira Putina...

źródło: comment_1645298149SHxIU18gbJShP3WfkryWwC.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach