Wpis z mikrobloga

Komputer umarł, ale chciałbym podjąć próbę reanimacji. Komputer ma już pewnie z 12 lat, ale do drukowania na drukarce się sprawdzał.

Objawy:
Przez dłuższy czas przy odpalaniu komputera po ekranie BIOSa trzeba było kliknąć F1 po czym komputer uruchamiał się bardzo długo. Podejrzewam, że powodem była padnięta bateria na płycie głównej. Wczoraj przy próbie włączenie pojawił się BIOS, a następnie czarny ekran i migający podkreślnik. Wszedłem w BIOSa, za każdym razem zegar się resetował, więc pomyślałem, że przyczyną jest to rozładowana bateria. Bateria wymieniona, BIOS pamięta już zmiany w ustawieniach, ale problem pozostał.

Jedyne co wyłapałem, to komunikat "CMOS CHECKSUM ERROR".

Z dodatkowych informacji w BIOSie widzę dysk. Próbowałem podłączyć dysk z innego komputera, też go widzi, ale nie wpłynęło to w żadnej sposób na problem. Do komputera od wielu lat nie było nic podłączane/odłączane.

Jakieś pomysły? Da się staruszka wyratować czy musi iść do PCtowego nieba?

#komputery #hardware #informatyka
  • 28
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jedyne co wyłapałem, to komunikat "CMOS CHECKSUM ERROR".


@Jeesek: wejść do biosu, load defaults, a potem swoje rzeczy poustawiać - zapewne ustawienia dysku (ahci/sata/native/itp) - bo inaczej system nie wstanie jak dysk inaczej jest teraz przez bios traktowany niż był podczas instalacji...
  • Odpowiedz
Próbowałem podłączyć dysk z innego komputera, też go widzi, ale nie wpłynęło to w żadnej sposób na problem.


@Jeesek: W sensie podlaczyles dysk z systemem z innego komputera?
  • Odpowiedz
@bgb1: Tak, w obu przypadkach ta sama sytuacja. W biosie widzie dysk, jeden czy drugi, bootowanie ustawione na dysk. Pojawia się ekran wejścia do BIOSa, a następnie migający podkreślnik w lewym górnym roku ekranu i dalej bez znaczenia jak długo komputer jest włączony nic się nie zmienia. Po wciśnięciu Ctrl + Alt + Delete komputer się resetuje
  • Odpowiedz
@Jeesek: a jak długo czekałeś? kiedyś mi dysk zaczął padać i zostawiłem kompa na półtorej godziny na tym podkreślniku i się włączył po tym czasie w końcu xD no ale jak u CIebie na obydwu dyskach to samo to chyba inny problem
  • Odpowiedz
@Jeesek: chodziło mi że można tak sprawdzić czy w ogóle cokolwiek zbootuje na tym komputerze, nawet bez instalowania na nowo systemu, np. jakiś live system typu hirensboot, albo chociaż instalator windowsa właśnie.
  • Odpowiedz
@bgb1: @hrumque: Jeszcze raz dopytam, bo wszedłem w każde możliwe miejsce w tym BIOSie i nigdzie nie mam opcji przełączania pomiędzy IDE/AHCI - to w ogóle możliwe?
  • Odpowiedz
@hrumque: Niestety w moim BIOSie nie ma takich opcji jak na zdjęciu

@bgb1: Płyta to ASUS P5N-D

na ten moment:
- sprawdziłem różne gniazda na płycie, na każdym widzi dysk, ale
  • Odpowiedz