Wpis z mikrobloga

#historia #norymberga

Dni nr 37 i 38.

Niewolnictwo podporą Niemiec

Piątek był dniem, w którym dalej została podjęta kwestia robotników przymusowych pracujących dla Rzeszy. Prokurator francuski omawiał szczegółowo metody i cele ich rekrutacji.

Robotnicy byli wywożeni do Niemiec w skali o wiele większej niż wymagały tego potrzeby kraju. Prawdziwym celem ich deportacji była chęć osłabienia potencjału ludzkiego krajów okupowanych. Wynika z tego, że idea eksterminacji przez pracę była bardzo bliska teoriom hitlerowskim. O okrutnych metodach postępowania z pracownikami przymusowymi w Rzeszy świadczy fakt, że spośród 200 tysięcy Francuzów fo kraju powróciło zaledwie 35 tysięcy.

"Ja sam byłem ofiarą tego systemu-oświadczył prokurator Herzog- i w czasie ucieczki przed Gestapo przez Pireneje straciłem nogę. Jestem jednak szczęśliwszy nic ci, którzy stracili życie. Z tego powodu czuję się szczególnie zobowiązany do żądania słusznej kary dla sprawców tych zbrodni."

Zostają odczytane ustępy ze sprawozdania oskarżonego Sauckela, który był odpowiedzialny za los robotników cudzoziemskich. Został ujawniony plan oskarżonego, który zamierzał rozpocząć deportacje obywateli francuskich na szerszą skalę. Każdego dnia miano wywozić przynajmniej tysiąc osób dziennie. Ostatecznie realizację tego planu przerwała ofensywa w Normandii i dalsze postępy wojsk alianckich.

Prokurator ujawnił dokumenty wydane przez przywódców hitlerowskich i nakazujące użycie francuskich oraz brytyjskich jeńców wojennych do pracy na lotniskach narażonych na ataki powietrzne wojsk sprzymierzonych.

Planowe wyludnianie zachodniej Europy

Sobotni proces oskarżonych hitlerowców przyniósł zakończenie wywodów prokuratora francuskiego na temat systemu pracy niewolniczej w Niemczech.
Prokurator: "Jedynie szybkie postępy wojsk inwazyjnych przeszkodziły Sauckelowi w całkowitym wypełnieniu jego planów. Mimo to do ostatnich chwil wykonywał swój zbrodniczy plan."
W zakończeniu swej mowy oskarżyciel stwierdził, że hitlerowcy przeprowadzali drobiazgowo obmyślany plan ogałacania krajów zachodnich z ludzi. Plan ten obejmował Francję, Danię, Norwegię, Holandię i Belgię.
  • 2