Wpis z mikrobloga

Cześć. Potrzebuję pomocy w wyborze routera do użytku domowego.
Aktualnie mam standardowe gówno od UPC (kilka razy na dzień przestaje przesyłać dane przez wifi na kilkadziesiąt sekund, w pokoju obok prędkość spada o 70%).

Sprzęt w użytku: 3x laptop, 2x tel, dostawka TV, wpięty w sieć AirPort Express do strumieniowania audio. Docelowo chcę też podpiąć NAS'a od Synology.
Więc zależy mi i na zasięgu (powierzchnia ok 50m2) i na wydajności.
Fajnie by było gdyby w sofcie miał dane o ruchu oraz apkę do zarządzania na tel.

Mogę wydać z tysiaka.

To co mi wpadło z opcji to ASUS TUF AX5400 oraz Synology RT2600ac (Ale w AC chyba nie ma sensu się już pakować? Chociaż możliwości softu są kuszące).

#siecikomputerowe #internet #router #wifi #sieci #siec
  • 9
@reboot: Bo za pół roku wyjdzie wifi7 czy tam inne cuda i zmieniasz tylko radio, sieć kablowa dalej działa jak działała. Wystarczy chwilę się zapoznać z softem mikrotika i już nigdy nie wróci się do routerków soho, nic absolutnie nic nie ma takich możliwości konfiguracyjnych, a jak masz publiczny adres to w pełni wykorzystasz możliwości tego sprzętu, zrobisz sobie tunel l2tp, nie będziesz musiał używać chmur aby dostać się do swojego
wszystko śmiga wszędzie zadowalająco?


@barto125: 2.4GHz ogarnie cały, 5GHz za dwoma grubszymi ścianami będzie z -75dBm więc już słabo i w AC może z 50M poleci. AC/AX wykręca max przy sygnale -55dBm lub lepiej.
@dktr: Ktorego mikrotika brać pod uwagę? ten rb760igs będzie wystarczający?

A gdybym jednak decydował się na jedno urządzenie, jakieś propozycje masz?
@reboot: Może być i rb760igs jeśli potrzebujesz port SFP. Do samego ethernetu wystarczy RB750gr3. Nie polecę, zainstalowałem już z 400 unifi i dalej się tego trzymam, tyle że teraz słaba dostępność sprzętu i ceny chore.