Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki,

słuchajcie szybkie pytanie — chcę kupić pierwszą krótkofalówkę. Wiem, że sprzęt Baofeng (itp.) w kręgach krótkofalarskich nie cieszy się popularnością (w przeciwieństwie do polskich serwisów aukcyjnych), natomiast czy na początek będzie to złe rozwiązanie? Konkretnie rzecz ujmując chcę kupić krótkofalówkę przenośną Tytera (jakoś tak, skrót TYT)? Mieszkam w centrum miasta, więc, jak podejrzewam, te kilka wat na początek wystarczy, by z kimś pogadać i poznać praktyczne podstawy krótkofalarstwa? Jeśli złapię bakcyla, kupię coś lepszego. Fakt, iż na razie chcę kupić coś taniego, nie wynika ze skąpstwa, tylko z rozsądku. Jeśli złapię bakcyla, kupię porządny stacjonarny sprzęt i zainstaluję antenę na dachu, jeśli nie-to nie.

Wybrałem sobie taki zestaw, będzie OK?
1. TYT TH-UV98 10W link
2. AL-800 (Antena teleskopowa 850 mm) + druga antena giętka 23 cm link
3. Kabel do programowania wtyk K TYT, Baofeng UV-5R link

Chcę jeszcze kupić SDR, (RTL-SDR V3), ale to temat na inny wpis, najpierw pobawię się krótkofalówkami. Prawdopodobnie kupie dwie, bo mam małego syna (level 4), który wydaje się mieć podobne do moich zainteresowania (samochody sterowane radiem, komputery, gry, nawet już lecimy powoli z książkami. Jeśli sądzicie, że wszyscy chłopcy mają zbliżone zainteresowania, to Was zaskoczę — nie mają) i jednocześnie chcę spełnić swoje marzenie z dzieciństwa (kiedy byłem mały jedyną krótkofalówkę miał ksiądz, ale był to na tyle dziwny gość, że nawet nie pozwolił mi jej dotknąć. Może to i lepiej ( ͡~ ͜ʖ ͡°) ). Pamiętam, że kopara mi opadła gdy zobaczyłem tego gościa rozmawiającego przez radio ( ͡° ͜ʖ ͡°). No i na lata o tym zapomniałem, aż do teraz. (poza tym taki zestaw może się kiedyś przecież praktycznie przydać)

Pozdrawiam

#krotkofalarstwo #baofeng #telekomunikacja #elektronika
  • 45
Wiem, że sprzęt Baofeng (itp.) w kręgach krótkofalarskich nie cieszy się popularnością


@HaHard: to są bardzo dobre sprzęty cena/jakość. UV-5R używam głównie do komunikacji (na pełnej mocy!) między samochodami na trasach i sprawdza się w tym świetnie

Starzy krótkofalarze dostają #!$%@? na ich temat z kilku powodów:
- to ekstremalnie tani próg wejścia, gdzie oni za podobne rozwiązania wykładają gruby szmal
- powinieneś mieć licencje żeby to użytkować, oni mają -
Na początek pozdrawiam moich fanów. ;)
@HaHard: Temat radia przemilczę, bardziej mnie intryguje chęć rozmowy i poznanie praktycznych podstaw krótkofalarstwa - otóż jest prosta zasada, że aby rozmawiać trzeba mieć pozwolenie. Krótkofalowiec nie może rozmawiać z unlisem i jest to przestrzegane - czyli nikt z Tobą nie będzie rozmawiał na pasmach amatorskich.
Pozostaje Ci PMR, ale tam radio nie spełnia warunków do korzystania. W praktyce każdy ma to w dupie i
@ShpxLbh: teoretycznie, w warunkach idealnych ponoć i 10 km. W warunkach rzeczywistych, w mieście (gdzie mogą występować liczne źródła zakłóceń), niekiedy ponoć tylko kilkaset metrów (ale to kolejna skrajność). Ponoć można założyć, że 2 - 3 km. Ale wiem tylko tyle, ile przeczytałem na necie.
@HaHard: ale masz licencję? bo PMRy to jest jakiś wstęp do krótkofalarstwa, ale praktycznie to takie okruchy ze stołu. Co do radia to polecam QuanSheng TG-UV2 Plus 10W - przesiadłem się z Yaesu VX6. Co do anten to kup coś na parapet - w domu dużo nie usłyszysz.
ale masz licencję?


@WormRider: @astrodamus: @Atreyu: co do licencji to ją wyrobię (jeśli złapię bakcyla), mam certy Cisco/ Junipera więc nie sądzę, że licencja na krótkofalówkę mnie przerośnie (mówię całkiem serio, tak straszycie tą licencją, że aż się wystraszyć można tego, co tam jest na takim egzaminie). To będzie moje pierwsze radio, ba mój pierwszy kontakt z krótkofalówką — także trudno ode mnie wymagać, bym miał licencję ( ͡
@ShpxLbh: zależy od masy czynników

W aucie (metalowa klatka Faradaya) powiedzmy że do kilometra. Tu żadne radio z anteną wewnątrz auta nie będzie miało dobrego zasięgu, ale do komunikacji to wystarczy.
W mieście, dużo przeszkód terenowych, budynki - do kilku kilometrów.
W idealnych warunkach, las, góry, otwarte przestrzenie do okolic dziesięciu, czasem może trochę więcej
Oczywiście na ori antenach. To tak z praktyki. Komunikacja w dwie strony na takich samych bajo
@HaHard: Spoko, to tylko miej na uwadze, że jak wspomniałem krótkofalowcy (nie krótkofalarze jak tu mój wierny fan usilnie próbuje w błąd wprowadzić) przez radio z Tobą nie porozmawiają, dlatego informacji przez radio nie otrzymasz - polecam wizytę w lokalnym klubie - jeśli takowy jest.
Zrobienie licencji to po prostu minimum chęci i łącznie niecałe 200zł. Egzaminów nie zdają tylko debile, więc tym nie musisz się martwić.
@WormRider:

QuanSheng TG-UV2 Plus 10W


Dzięki za informację jednak nie mogę znaleźć wskazanego przez Ciebie modelu (na chińskich stronach, banggood jest tylko inny model tego producenta o mocy maksymalnej 5W).

@astrodamus: @Atreyu:

to są bardzo dobre sprzęty cena/jakość

Temat radia przemilczę,


Może zapytam inaczej — czy w budżecie do 1000zł mona kupić zestaw 2 lepszych krótkofalówek, niż te wybrane przeze mnie? Wydaje mi się, że z tych tanich wybrałem
Co do anten to kup coś na parapet - w domu dużo nie usłyszysz.


@WormRider: Hmm, jeśli chodzi o anteny, to niestety nie mam rozeznania (nie mam wiedzy na temat anten). Po prostu postanowiłem dokupić dodatkowe (te wskazane w pierwszym poście), bo kosztują niewiele, a pomyślałem, że mogą się przydać do eksperymentów i, że na drodze prób i poszukiwań sam dojdę do poprawnych wniosków ( ͡° ͜ʖ ͡°
mój wierny fan


@astrodamus: nie wiem czemu nazywasz mnie wiernym fanem, ja cię nawet nie znam, nie kojarzę, ani nie wiem kim ty jesteś, pewnie nawet nigdy z tobą nie rozmawiałem xD

Piszę o społeczności, zjawisku, a wszystkie nazwy i opisy (wynikające głównie z obserwacji krótkofalarzy na forach) są zarówno zamierzone jak i prawdziwe (jak właśnie widać) xD
@Atreyu: Tak sobie wymyśliłem. ;)
@annotate: Tak, stała baza pytań (być może ulegnie zmianie) + od kilku lat dopytka ustna - podstawy typu prowadzenie łączności, literowanie, raporty czy kod Q (może coś jeszcze) - coś co jest niezbędne w tym temacie.

Może zapytam inaczej — czy w budżecie do 1000zł mona kupić zestaw 2 lepszych krótkofalówek, niż te wybrane przeze mnie? Wydaje mi się, że z tych tanich wybrałem najlepsze...
Wybrałem sobie taki zestaw, będzie OK?

1. TYT TH-UV98 10W link

2. AL-800 (Antena teleskopowa 850 mm) + druga antena giętka 23 cm link

3. Kabel do programowania wtyk K TYT, Baofeng UV-5R link


@HaHard: Tego nawet w paśmie PMR nie możesz legalnie używać a ty jeszcze chcesz to dawać dla dzieciaków.
@astrodamus:

Pytanie tylko czy potrzebujesz.


Podejrzewam, że nie potrzebuję :). Zakup pierwszych krótkofalówek traktuję jako wstęp do krótkofalarstwa i do zabawy (łączność z synem), tak jak napisałem wyżej — jeżeli złapię bakcyla — wówczas nie będę się bawił w oszczędności. Widziałem (jak się wydaje) dobrze wykonane i chyba naprawdę dobrze wyposażone stacjonarne radia ICOM, lecz na razie chcę po prostu liznąć zagadnienia. Nie sztuką jest w emocjach wydać 10k, sztuką jest
Tego nawet w paśmie PMR nie możesz legalnie używać a ty jeszcze chcesz to dawać dla dzieciaków.


@dktr:

Syn ma 4 lata, jego spacery często polegają na tym, że siedzi w wózku a jedno z nas go wiezie. Także z tym "dawaniem dzieciakom" to nie do końca tak, po protu chcę żeby mnie słyszał z odległości. Żebym mógł z nim pogadać kiedy będzie na placu zabaw, albo na spacerze w lesie.
@HaHard: No to kup dedykowane radia PMR. Chcesz się wkręcić w krótkofalarstwo to najpierw nasłuch, potem licencja, potem znak i dopiero możesz nadawać na innym sprzęcie poza pasmami PMR/CB
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@HaHard: w sumie to dobrze Ci radzą, zwykłe radia pmr będą idealne do kontaktu z dzieciakiem, proste, ciężko #!$%@?ć, nikt się nie będzie rzucał o śmiecenie w paśmie.

Jak bierzesz baofengi to sprawdź jak się je programuje. Ja do zabawy dla siebie i dzieciaków kupiłem bf t-1, małe gówienko, w teorii może spełniać nawet normy (moc można dać przekraczającą, ale i tak max 2w). Tylko moga przyjść wystrojone pod pasmo z