Wpis z mikrobloga

Cześć!
Udało nam się odzyskać konto. Jesteśmy firmą dezynsekcyjną, zwalczamy wszelkie szkodniki, a specjalizujemy się w szkodnikach drewna.

Chcielibyśmy wrócić do publikacji ciekawostek na temat #owady , szkodników drewna (i nie tylko), na temat naszej pracy.

Ale może są jakieś tematy, które chcielibyście poruszyć, coś konkretnego co byście chcieli wiedzieć? Jeśli tak, dajcie znać, a my spróbujemy dla Was opracować trochę contentu ;)

#entomologia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Carsekt: królu złoty, co się stanie jak na scianę starego domu w którym mam spuszczele położę izolację termiczną (wełnę) bez ich eradykowania - podgrzewałem opalarką w miejscach gdzie było słychać chrobotanie, kilka usunąłem, ale większość pewnie została. Imago nie będą mogły się wydostać i w zasadzie to będzie koniec problemu z nimi? A co z resztą drobnych szkodników drewna w tym wypadku (z nimi niewielki problem, pojedyncze wygryzione otwory ok.
  • Odpowiedz
@moon_bluebird: Na dzień dobry przed montażem docieplenia zastosuj na drewno jakiś konkretny preparat impregnujący przeciwgrzybiczo i przeciw owadom - np ALTAX albo FOBOS. Raz, że pozbędziesz się tego co już jest, a 2 - na pewien czas masz spokój z nowymi lokatorami.
  • Odpowiedz
Raz, że pozbędziesz się tego co już jest,


@SillyWombat: guzik nie pozbędę, malowanie/natryskiwanie tym desek nic dało - na owady żerujące w drewnie taka metoda aplikacji jest bardzo słabo skuteczna. Jedyna opcja to by była z nawiercaniem i wielokrotnym nastrzykiwaniem w miejscach żerowania + osłona drewna folią przed nadmiernym parowaniem, kupa roboty.
  • Odpowiedz
@SillyWombat: jeszcze raz. ALTAX czy inne środki bazujące na permetrynie bez konkretnej aplikacji (nawiercania i dosłownie wlewania w otwory etc.) na grubsze deski BARDZO słabo działają na już żerujące szkodniki, w szczególności spuszczela. Próbowałem sam, a na różnych forach w sieci jak się okazuje ludzie mają podobne doświadczenia, stąd pytam czy opcja ocieplenia ich przypadkiem nie wyeliminuje (z uwagi na potencjalną konieczność żerowania imago przed produkcją jaj). Stąd rozwiązania takie
  • Odpowiedz
@SillyWombat: tutaj @moon_bluebird rację. Taki ALTAX może ochronić drewno przed przyszłą inwazją, ale nie wytępi obecnych szkodników ani ich nie odstraszy. Tym bardziej spuszczela, który jest dość "wymagającym" szkodnikiem. Najlepszym rozwiązaniem jest fumigacja, czyli gazowanie konstrukcji.

Podczas gazowania uszczelniamy dany element konstrukcji (od deski, przez więźbę, po całe budynki) i utrzymujemy w środku odpowiednie stężenie gazu, który przenika przez konstrukcję i dusi szkodniki.

Niestety jeśli jakieś szkodniki pozostały, to może nastąpić ich rozwój. Izolacja ma to do siebie, że jest...izolacją i zostawia dopływ tlenu ( ͡° ͜ʖ ͡°) więc mają
  • Odpowiedz
Niestety jeśli jakieś szkodniki pozostały, to może nastąpić ich rozwój. Izolacja ma to do siebie, że jest...izolacją i zostawia dopływ tlenu ( ͡° ͜ʖ ͡°) więc mają czym oddychać i co jeść. ¯_(ツ)_/¯


@Carsekt: ale imago wymagają chyba do złożenia jaj żerowania na roślinach zielnych / ich pyłku? Nie interesuje mnie specjalnie to pokolenie larw co pozostanie w konstrukcji, bardziej ryzyko kontynuowania rozwoju dalszych pokoleń.
  • Odpowiedz
@moon_bluebird: spuszczel zasiada głównie drewno martwe i wyrobione. Samica potrzebuje w sumie szczeliny i jakiegoś kawałka niezaimpregnowanego drewna, żeby złożyć 200-500 jaj. Rozwój zależy od warunków klimatycznych i wartości odżywczej drewna. Przeciętny okres rozwoju pokolenia do przeobrażenia się w owada dorosłego wynosi 4-6 lat, ale podobno były przypadki rozwoju larwy przez kilkanaście lat. ¯\_(ツ)_/¯ W dobrych warunkach cykl rozwojowy od jaja do chrząszcza może trwać 2 lata.

Jeśli warunki będą
  • Odpowiedz
@Carsekt: nie no spuszczel nie składa kilkuset larw w jednym miejscu, znam mniej więcej stopień zasiedlenia u siebie (po ilości otworów wylotowych oraz pojedynczych obserwacjach imago), cały czas mam to samo pytanie - czy imago muszą żerować przed złożeniem jaj. Jeśli nie to się nie będę specjalnie katować żeby je stamtąd usuwać, zakończy się rozwój jednego pokolenia i do widzenia. Chata ma 70 lat i trzyma się dobrze, ilość otworów
  • Odpowiedz