Wpis z mikrobloga

Często spotykam się z niezrozumieniem procesu, który zachodzi w instalacji dolnego źródła w mojej pompie ciepła. Dostaję masę bezsensownych porad od osób, którym się wydaje, że znają przyczynę zapowietrzania się tego układu. Dla każdego kto chciałby się dowiedzieć z czym tak naprawdę jest problem polecam ten film. #fizyka #stepujacybudowlaniec
FejsFak - Często spotykam się z niezrozumieniem procesu, który zachodzi w instalacji ...
  • 17
  • Odpowiedz
zatem twierdzisz, że twoje pompy wytwarzają pod ziemią próżnię


@mgr_rybak: nie, pompa solankowa jest około 3 - 4 metry nad poziomem wody. Siła grawitacji działająca na wodę w pompie solankowej odpowiada więc maksymalnie czterem metrom słupa wody czyli 0,4 atmosfery. Siła ta powoduje ssanie więc woda w pompie solankowej jest pod ciśnieniem atmosferycznym minus siła ssania czyli 0,6 ciśnienia atmosferycznego. Kręcące się łopatki pompy z jednej strony pchają wodę zwiększając jej
  • Odpowiedz
@FejsFak: coś tam kręcisz. Powietrze owszem może się wytrącić, ale tylko tam, gdzie lokalnie ciśnienie spadnie do odpowiednich wartości. Kawałek dalej już zanikają. Co innego z lewym powietrzem zasysanym. Takie już poleci dalej.
  • Odpowiedz
@FejsFak: czyli masz to w obiegu zamkniętym/szczelnym i zapowietrza się? No to ja podobnie miałem w instalacji co w małym obiegu. Jakby za duży przepływ. Pomogło zmniejszenie obrotów na pompie. U mnie mogłem zmniejszyć bez skutków na wydajność ogrzewania. Nie wiem jak u Ciebie.
  • Odpowiedz
czyli masz to w obiegu zamkniętym/szczelnym


@mgr_rybak: nic nie rozumiesz, w obiegu zamkniętym nie robiło by się podciśnienie. Podciśnienie się robi bo woda chce płynąć w dół i nic jej od dołu nie blokuje
  • Odpowiedz
skąd w ogóle wiesz, że tam masz podciśnienie?


@mgr_rybak: fizyka, woda chce lecieć w dół ale podciśnienie jej nie pozwala, jakby nie było podciśnienia to by wyleciała do studni, podciśnienie ją trzyma te cztery metry ponad poziom wód gruntowych. Jak się rozszczelni rury to słychać jak zasysa powietrze.
  • Odpowiedz
@FejsFak:

czyli masz to w obiegu zamkniętym/szczelnym

@mgr_rybak: nic nie rozumiesz, w obiegu zamkniętym nie robiło by się podciśnienie.


Co ty gadasz? To jak ty to masz podłączone? Solanka w obiegu otwartym?

może to kawitacja?

na wirniku pompy solankowej, tym bardziej że jest obniżone ciśnienie


Zatem potwierdzasz czy negujesz kawitację?
  • Odpowiedz
Solanka w obiegu otwartym?


@mgr_rybak: można używać pompy solankowej do pompowania zwykłej wody gruntowej - nikt tego nie sprawdza

Zatem potwierdzasz czy negujesz kawitację?


@mgr_rybak: potwierdzam, tylko to jest taka bardziej #!$%@? kawitacja bo jeszcze masz podciśnienie do tego
  • Odpowiedz