Wpis z mikrobloga

  • 12
508 + 1 = 509

Tytuł: Złoty latawiec
Autor: Dezső Kosztolányi
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★★
ISBN: 9788366511200
Tłumacz: Irena Makarewicz
Wydawnictwo: Officyna
Liczba stron: 390
Szkoła średnia na początku XX wieku, ostatnia klasa gimnazjum. Vili Liszner, uczeń słaby, za to utalentowany sportowo, oraz Antal Novák, nauczyciel matematyki i fizyki, z sympatią odnoszący się do uczniów, lecz bardzo wymagający. Tuż przed maturą między Vilim a Novákiem dochodzi do scysji, której następstwem będą dramatyczne wydarzenia. W tle owej historii toczy się miłosna przygoda Hildy, nastoletniej córki Nováka – ekscentrycznej, zagubionej dziewczyny.


Prosta historia prostych ludzi napisana prostym językiem (celowo bez przecinków Panie Jerzy). A jednak jest w niej coś, co mnie urzekło. A jest to opis lata. Podobnie jak w jednej z książek Grishama czuć żar lejący się z nieba i lepką skórą. Duchota w powietrzu zapiera dech tak jak przyspieszające tempo książki. Autor porusza wiele "oklepanych" tematów jak samotność, wyobcowanie, różnicę w mentalności pokoleń. Nie ma tu niczego odkrywczego, ale też i nie ma "złych" postaci. Każdy jest po prostu człowiekiem zmagającym się ze swoimi słabościami i przywarami.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #literaturapieknabookmeter
Pobierz rassvet - 508 + 1 = 509

Tytuł: Złoty latawiec
Autor: Dezső Kosztolányi
Gatunek: ...
źródło: comment_1643871048dOfS8Epq3ej87sXRDozSNs.jpg
  • 8
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@rassvet:

Prosta historia prostych ludzi napisana prostym językiem (celowo bez przecinków Panie Jerzy)

Ktoś celowo napisał tekst bez przecinków? Mnie się kiedyś udało naskrobać coś tam na cztery czy pięć tysięcy znaków bez litery "r", ale żeby bez przecinków, to nie. Bo i po co?
@George_Stark: Jerzy, przecinków twoich nie godnam wstawiać. Ich brak jest tylko w tym jednym zdaniu mojej "recenzji", w książce interpunkcja jest na normlanym poziomie ;)

A co do braku litery "r" - czyż nie wystarczy pisać jako sepleniący narrator?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@rassvet: A nie, to nie o to chodzi. Napisałem se teksta w ogóle bez użycia słów, które owo "r" zawierają. Łącznie z jego wersją zsyntetyziwaną z "z", zwaną erzet.

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@rassvet: Ja jeszcze raz zabiorę głos, bo mnie pod prysznicem naszła znienacka myśl dotycząca tego zdania. Otóż tam nie powinno być przecinków, nie ma tam na nie miejsca.
Chociaż ja, gdybym pisał na szybko, to pewnie wstawiłbym jeden z rozpędu, przed "napisana".