Wpis z mikrobloga

#historia #norymberga

Dzień 29 plus mały bonus

Oskarżyciel z ramienia Polski przemówił w Norymberdze

We wtorek na przedpołudniowym posiedzeniu sądu oskarżyciel brytyjski kontynuował przedstawianie dowodów prześladowań hitlerowskich skierowanych przeciwko organizacjom religijnym oraz akcji niszczenia kościołów w Niemczech.

Przedłożone dokumenty zawierały zwłaszcza szczegóły prześladowań kościoła katolickiego w Austrii. Odczytano zeznania burmistrza miasta Innsbruck o zamykaniu austriackich szkół i kościołów oraz likwidacji młodzieżowych grup katolickich. Aresztowano wielu księży, zakonnice uprowadzano, a klasztory nierzadko zamieniano w katownie gestapo.
W latach 1939-1940 hitlerowcy zamknęli 25 kościołów, 24 klasztory i zakony oraz 53 inne instytucje religijne.

Następnie w procesie zostają przedstawione dowody dotyczące losów Kościoła katolickiego na terenie Czechosłowacji i Polski. Głos przy tej okazji zabiera przedstawiciel z ramienia polskiego rządu, który oświadcza, że do dnia 1 stycznia 1941 roku zamordowano około 700 polskich księży, a 3000 zamknięto w więzieniach lub obozach koncentracyjnych. Traktowanie duchownych w Oświęcimiu odznaczało się szczególnym bestialstwem i wywołało nawet protesty ze strony zagranicznych czynników kościelnych. W marcu 1943 roku z sześciu więzionych tam biskupów przy życiu został tylko jeden. Ponadto w obozie zamkniętych było około tysiąca księży.

Dla potrzeb duchowych 200 tysięcy katolików w Poznaniu władze niemieckie pozwoliły pełnić swoją funkcję czwórce duchownych. Kościoły zostały zamknięte i używano ich tylko do celów świeckich. 400 zakonnic wypędzono z klasztorów i przymuszono do ciężkiej pracy.

Polski oskarżyciel przytacza również dane z czerwca 1945 roku dotyczące prześladowań księży z tzw. "prowincji Warty". Z danych wynika, że do kwietnia 1945 roku w obozie w Dachau zamkniętych było 2800 księży z zachodnich ziem Polski. Z tej liczby około 2000 zmarło.

Na popołudniowym posiedzeniu prokurator amerykański skupił się na osobie Hermanna Goeringa, a konkretnie na jego działalności w partii. Zostały przedstawione kolejne etapy kariery oskarżonego.

Następny wywód oskarżenia dotyczył postaci Ribbentropa. Oskarżony przystąpił do partii w 1932 roku, jednak już od 1930 wyświadczał jej drobne przysługi. W 1933 został posłem do parlamentu, a także politycznym doradcą Hitlera. Dzięki znajomościom w kraju i poza nim stanowił wyjątkowo cenny nabytek dla kanclerza Rzeszy. W roku 1938 został ministrem spraw zagranicznych. W lecie 1939 roku podczas rozmowy z włoskim dygnitarzem Ribbentrop wypowiedział słowa nie pozostawiające złudzeń co do przyszłych intencji Niemiec.
Ciano: "Do czego właściwie dążycie, chcecie korytarza czy Gdańska?"
Ribbentrop: "Nie zależy nam ani na jednym ani na drugim, my chcemy wojny".
Oskarżony-mówił prokurator-czynił wszystko, co było w jego mocy, aby do tej wojny doprowadzić. Posiadamy na to setki dowodów. Przy tych słowach oskarżyciel wskazał na leżące przed nim około 50 sztuk dokumentów, wszystkie na temat zbrodniczej działalności Ribbentropa.

Przez cały okres trwania wywodów Ribbentrop słuchał niezwykle uważnie, jednak nie wykazał żadnej reakcji na wysuwane przeciwko niemu oskarżenia.
***********
Na teren obozu w Łambinowicach pod Niemodlinem przybyła w poniedziałek polska komisja z ministrem Świątkowskim na czele. W skład komisji wchodzili także prokurator Kurowski i sędzia Landau. Towarzyszyli jej dr Kral i prokurator Dobromęski. W pracach komisji uczestniczyła także delegacja radziecka w osobach prof. Kudriawcewa, gen. Tarasa i prof. Awgiejewa.

Obie komisje wspólnie zbadały materiał dowodowy związany z obozem jenieckim w Łambinowicach oraz przeprowadziły wizję lokalną, a następnie przesłuchały świadków spośród okolicznej ludności. Przebieg prac komisji był filmowany przez specjalną ekipę radziecką. Wyniki badań zostaną przedstawione podczas procesu w Norymberdze jako jeszcze jeden dowód oskarżenia.

Dotychczas odkopano część grobów oraz zbadano przyczynę śmierci pochowanych jeńców. Komisja stwierdziła, że 30 procent pochowanych ofiar zostało zastrzelone, reszta zaś zmarła na skutek wycieńczenia i głodu.

Obecnie komisja radziecka przesł#!$%@? szereg świadków narodowości niemieckiej, którzy pracowali w Łambinowicach od 1939 do 1945 roku.
  • 2