Wpis z mikrobloga

Kostka rubika 3x3x3.

Tydzień temu zacząłem, teraz robię średnie czasy 2':45'' (najlepszy 1':44'').

Ćwiczę około 30minut dziennie, z doskoku.

Co jakiś czas się przypomnę i wrzucę info, dla potomnych.

Jak wam idzie?

#kostkarubika #rekord
  • 7
  • Odpowiedz
Jak wam idzie?


@Miijjii: Średnia 20 sekund. Pełen CFOP, zastanawiam się czy nie nauczyć się ZZ(-CT) albo Roux. Chętnie rozmawiam z innymi o wszystkim związanym z kostką, jeżdżę na zawody i motywuję nowych układaczy :-)

1m44 to już jest prawdopodobnie lepszy czas niż większość osób które kiedykolwiek zaczęły się uczyć układać. Jeśli teraz ogarniesz do metody dla początkujących 2 look OLL, 2 look PLL i jakąś w miarę okej metodę
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
Jak wam idzie?


@Miijjii: Średnia 20 sekund. Pełen CFOP, zastanawiam się czy nie nauczyć się ZZ(-CT) albo Roux.

Jeszcze nie mam pojęcia o czym mówisz, ale chcę się rozwijać
  • Odpowiedz
@Miijjii:

Jeszcze nie mam pojęcia o czym mówisz, ale chcę się rozwijać ;)


Są główne 3 (/4) metody których używają kostkarze. Najpopularniejsza to CFOP link1 link2 - Na początku układa się krzyż, potem pierwsze 2 warstwy dokańcza, później orientuje się jednym kolorem do góry ostatnią warstwę, a na końcu jednym algorytmem wykańcza się ułożenie. Pic rel Druga najpopularniejsza (~10-20%) to Roux. W Roux najpierw się tworzy 2 bloki 2x3x1 naprzeciwko siebie. Później układa się wszystkie rogi prawidłowo, a na końcu umieszcza się wszystkie krawędzie i centry w prawidłowych miejscach. Ostatnia popularna metoda to ZZ. Jest bardzo podobne do CFOP-u z tą różnicą, że na samym początku orientuje się wszystkie krawędzie prawidłowo. Ułatwia to układanie pierwszych 2 warstw i daje pewną swobodę co do metody na ostatnią warstwę, ale jej wadą jest to, że trzeba zorientować wszystkie krawędzie na początku. Technicznie patrząc obecny rekord świata został ułożony za pomocą ZZ, ponieważ po pierwszych krokach Yusheng Du miał zorientowane krawędzie wszystkie i dalej to wykorzystał. Ostatnia metoda to Petrus, ale
  • Odpowiedz
  • 3
@Miijjii Już nie układam na czas. Stałe srednie okolicach 13-14 sekund to chyba było moje maksimum i nie było szans na lepsze czasy albo za mało się starałem xD Rekord w singlu to 10.34 z tego co dobrze pamiętam, ale to był totalny fart. To było 8 lat temu. Ja układałem CFOP. Mirek wyżej juz ci wytłumaczył co to.

Ogólnie ja przechodziłem z LBLa na CFOP jak miałem czasy po 40 sekund. Czy to za wcześnie czy za późno? Nie wiem, u mnie to tak wyglądało. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale im wcześniej się tego nauczysz tym w sumie lepiej. Do tego trening Look ahead, starać się unikać regripow. Później możesz sie bawić w color neutral jak będzie Ci się chciało, ale to już raczej gdy będziesz dobrze ogarnial rzeczy które
  • Odpowiedz
@Miijjii: Średnie w okolicach 11-11.5 sekund, singiel 5.59 bodajże (ale ze skipem, i to nawet chyba podwójnym), jedną ręką w okolicach 17-18 sekund. Szczerze to zatrzymałem się na tym etapie już dawno temu i nie ma ani regressu, ani progressu, a nie mam motywacji żeby zejść niżej, kostka służy mi jedynie w celu antystresowym, na zawody już nie jeżdżę (chociaż byłem na kilku w Polsce zgodnych z wytycznymi WCA).
  • Odpowiedz