Wpis z mikrobloga

294 + 1 = 295

Tytuł: Hrabia Monte Christo
Autor: Aleksander Dumas
Gatunek: klasyka
Ocena: ★★★★★★★★
Tłumacz: Julian Rogoziński
(…) na tym świecie nie istnieje ani szczęście, ani nieszczęście – porównujemy tylko stan obecny z tym, w jakim byliśmy.


Mówi się, że pieniądze nie dają szczęścia. Potwierdzenie tych słów zdał się Dumas umieścić w swojej powieści. Można z niej wywnioskować, że pieniądze nie tylko szczęścia nie dają, ale nie pozwalają też odzyskać utraconego.

Edmond Dantès, młody marynarz, o ile tego szczęścia już nie doznał, to był go bardzo bliski. Dzieliło go od niego tylko trochę czasu. Bywa tak jednak, że szczęście jednego powoduje nieszczęście innego. Ten inny może wówczas – dla korzyści własnej, lub tylko po to, żeby nie dopuścić swojego rywala do osiągnięcia tego, co tamten zamierzał – stanąć temu szczęściu na drodze. Tak się stało w przypadku biednego Edmunda. Za sprawą spisku został pozbawiony wszystkiego, co było dla niego ważne, przy czym akurat pieniądze odgrywały w tej ważności rolę poślednią.

Zbieg okoliczności, szczęście, los czy Opatrzność postawiło na drodze Edmunda przyjaciela – księdza Farię. Postać ta wspaniała – odebrałem ją jako kogoś w rodzaju archetypu MacGyvera – wpłynęła na Edmunda w sposób istotny wyciągając go z niemal z dna rozpaczy, z zatracenia, z myśli samobójczych. Ksiądz Faria wyjaśnił Edmundowi to i owo, a że w ciężkich warunkach, w których przyszło obu się spotkać usynowił go niemal, tak i Edmund wszedł w posiadanie majątku. Majątku, który można wyrazić w pieniądzach. Pieniądze, jak już powiedzieliśmy, nie dają szczęścia. Dają za to pozycję, wpływy i możliwości. Możliwości mogą dotyczyć na przykład zemsty. I w tym momencie, cały na blado – przynajmniej jeśli chodzi o lico, na scenę wkracza hrabia de Monte Christo.

Piękna, napisana z rozmachem, wspaniale osadzona w dziewiętnastowiecznym tle opowieść o miłości, zemście, lojalności, fałszu, przywiązaniu, wierze, determinacji i pewnie jeszcze o kilku innych sprawach. Wciągająca intryga, mocni, wyraźni bohaterowie, zwroty akcji. Dodatkowo autor okrasił historię humorem, zdarzało mu się też pokpiwać z francuskich (osobliwie paryskich) elit. Ta powieść zawiera wszystko, czego można oczekiwać od powieści. I tylko moje preferencje i obyczaje, bliższe raczej chlewowi niż salonowi sprawiają, że choć doceniam kunszt, język i wszystko to co na tę powieść się składa, satysfakcja moja i przyjemność z czytania nie jest kompletna. Ale to już tylko kwestia moich preferencji. Całe szczęście nie jestem krytykiem literackim i nie publikuję na łamach prestiżowego krytycznoliterackiego czasopisma, a jedynie na portalu ze śmiesznymi obrazkami, wobec czego mogę sobie pozwolić nie na ocenę samej treści (po temu brak mi jakiegokolwiek przymiotu), a moich wrażeń z tego tekstu lektury.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #klasykabookmeter
George_Stark - 294 + 1 = 295

Tytuł: Hrabia Monte Christo
Autor: Aleksander Dumas
...

źródło: comment_1642515383YT4UczfE3nuTWOJLvqK7hJ.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) (6 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-02-01 12:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Liczba stron książki: 700

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2021-10-20 - Użytkownik shakerti1 ocenił na: ★★★★★★★★★★ (10.0 / 10) - Wpis »
2\. 2021-10-17 - Użytkownik jalop ocenił na: ★★★★★★★★★★ (10.0 / 10) - Wpis »
3\. 2021-09-26 -
  • Odpowiedz