Wpis z mikrobloga

Może mi ktoś podpowiedzieć co może być przyczyną piszczenia mikrofonu przy podłączeniu do laptopa i braku tegoż piszczenia przy podłączeniu tego samego mikrofonu do telefonu. Na początku myślałem, że problem leży w mikrofonie, bo to najtańszy krawatowy twór. Dla pewności zaryzykowałam I podłączyłem go w takiej samej konfiguracji do telefonu i ku mojemu zdziwieniu piszczenia nie było a samo nagranie jest w pełni akceptowalne. W laptopie mam zintegrowaną kartę dźwiękową, ale próbowałem również z zewnętrzną USB. Piszczenie przy podłączeniu do laptopa jest mocno irytujące. Zastanawia mnie co może być jego przyczyną i jak je wyeliminować. W sieci nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Ktoś wspominał o sprzężeniu zwrotnym i izolatorze masy, ale sam nie wiem czy jest sens kupować taki izolator, bo za takie same pieniądze mogę kupić mikrofon który zbiera całkiem pozytywne opinie (myślę o Zalmanie ZM-MIC1) i nikt na problem pisku się nie uskarża. Z drugiej strony jak kupię inny mikrofon a pisk dalej będzie występował to średnio :/

Poniżej zamieszczam linki do nagrań z laptopa (z piskiem) i telefonu (bez pisku) oraz ich wizualną interpretację. Dodam jeszcze, że kombinowanie w panelu sterowania w laptopie nic nie daje. W telefonie nic nie musiałem robić od razu po wpięciu jacka super działa.

NAGRANIA MIKROFONU

#audio #mikrofon #elektronika #komputery #pcmasterrace #technologia #pytaniedoeksperta #kiciochpyta
Pobierz hariboo - Może mi ktoś podpowiedzieć co może być przyczyną piszczenia mikrofonu przy ...
źródło: comment_1642205625beLXTyRYxEAIqVdPZn4fLP.jpg
  • 14
@hariboo może mikrofon zbiera zakłócenia z laptopa. Kiedyś tak miałem, podłączyłem mikro i on miał szumy z powodu laptopa. Jeśli masz możliwość podłącz go pod stacjonarny pc lub innego laptopa
@Smad: mam taką możliwość ale mikrofon docelowo kupiony był pod tego właśnie laptopa, to mój daily i z niego najczęściej łącze się i rozmawiam online, więc normalnie działający mikrofon byłby więcej niż mocno wskazany.

Ehhh zakłócenia, przebicia, sprzężenia... i bądź tu człowieku mądry.
ok. 50 Hz


@Polanin: ale 50Hz by mu nie piszczało, tylko brum robiło.
@hariboo: obstawiam przenikanie zakłóceń po linii zasilającej mikrofon z zasilania laptopa (w nim są przetwornice, one "piszczą"). Zapewne pomogłoby wlutowanie kondensatora równolegle z zasilaniem mikrofonu, pytanie czy masz gdzie i czy potrafisz. Może faktycznie prościej zmienić mikrofon?
@Polanin: ale odpowiadał Ci, że u niego piszczy nawet na bateriach. Na wykresie to faktycznie wygląda na przydźwięk sieci, ale jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby OP ten charakterystyczny brum określił jako pisk, dlatego trzymam się tezy, że to jest pisk, nie brum.
Taki przydźwięk zaś, jeśli jest nawet na bateriach, może się brać "z powietrza" i mógłby świadczyć np. o uszkodzonym ekranie w przewodzie mikrofonu albo o źle kontaktującym
@Smad @Polanin @Jarek_P @marek-sisey-tymoszczuk @hero207 bardzo dziękuje za pomoc! Nie wiedziałem jak opisać ten dźwięk z którym de facto spotykam się całe życie. Teraz już dzięki Wam wiem, że to przydźwięk zwany potocznie brumem. Możecie mi wierzyć lub nie, ale nigdy nie spotkałem się z tym określeniem.

Mikrofon to szmelc dla którego jedyne zastosowanie jakie widzę, to podpięcie go do telefonu (który nie ładuję się w tym momencie) zamiast trzymania słuchawki przy
ale odpowiadał Ci, że u niego piszczy nawet na bateriach.


@Jarek_P: napisał to dopiero jak mu powiedziałem, żeby to sprawdził. Do tego ostatecznie okazało, że jednak wykres jest wykresem i mozna z niego więcej wywnioskować niż z opisu. Ostatecznie wyszło na co wyszło. Pamiętaj, że zeznania świadków są często ignorowane właśnie w powodu podobnych przypadków jak ten.