Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#okulary #optyk #okulista #figurki #malowanie

Nadeszła pora, aby wymienić swoje pierwsze w ogóle okulary na coś nowego, gdyż odkąd zacząłem bawić się w malowanie figurek do Warhammera 40000 to zauważyłem, że obecne okulary mi nie pomagają jak należy. Zresztą, sam okulista mi mówił, że pierwsze okulary będą odrobinę słabsze niż należy i po roku do wymiany, gdy już się nieco przyzwyczaję - tyle w sumie minęło.

Moje obecne okulary są +2,25 prawe i +1,5 lewe. A z tego co pamiętam to na samo prawe miałem coś koło +4 w czasie badania. Także chyba faktycznie są za słabe. ;-)

Okulista umówiony, badanie się zrobi dla pewności jeszcze raz po tym roku i pewne coś mi dobierze.

Natomiast mam pytanie, czy ktoś mógłby polecić jakie minimum powłoki powinienem szukać w przypadku szkieł np. Hoya albo JZO? Absolutnie się na tym nie znam, a wolałbym mieć pewność, że mi się szajsu nie wciska. ;-) U mnie w małym mieście są w zasadzie dwa salony optyczne i są raczej przyzwyczajeni do mało zorientowanej klienteli.

Pracuje przed komputerem, plus prowadzę samochód. Do tego jeszcze malowanie - na pewno nie chcę, aby mi szkła przełamywały kolory. Aż się zastanawiam, czy okuliście nie wspomnieć o tym, czy nie lepiej mieć dwie pary? Jedna tylko do malowania, inna na co dzień?

W obecnych szkłach (z tego co dostałem to widzę, że są to szkła Shamir FSV 1.6) poza tym, że są za słabe to przede wszystkim przeszkadzają mi refleksy od świateł, które strasznie mi się rozchodzą promieniami, a poza tym się bardzo łatwo brudzą. Chociaż jest opcja, że po roku się wszystko poscieralo.
  • 7
  • Odpowiedz
@ScorpZero: jeżeli chodzi o powłoki Hoya to ich topowa to HVL, jeżeli byś potrzebował typowo do kompa to Blue Control. Mając do wyboru Hoye, nad JZO nawet bym się nie zastanawiał.

Warto powiedzieć okuliście że poza codziennie użytkowaniem, potrzebujesz okulary do mikrobliży (20-30cm). Powinien to uwzględnić, zwłaszcza że jesteś dalekowidzem.

A jeszcze bardziej warto byłoby się wybrać do optometrysty :)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
A jeszcze bardziej warto byłoby się wybrać do optometrysty :)

@pixtri: o, super. Dziękuję uprzejmie - dobre info. :-) Na pewno zwrócę na wszystko uwagę.

A powiedz mi jeszcze proszę, dlaczego lepiej iść na dobór do optometryst, a nie zdawać się tylko na okulistę? Zawsze mi się wydawało, że okulista jest hm... wyżej w hierarchii? :-)
  • Odpowiedz
@ScorpZero: okulista jest po studiach medycznych i zajmuje się chorobami oczu. Optometrysta zajmuje się korekcją wad wzroku, zezami. Optometrystą można zostać po studiach technicznych.
  • Odpowiedz
@ScorpZero: a czemu warto udać się do optometrysty? Z doświadczenia wiem że okuliści przypisują receptę i nara, optometrysci poważniej podchodzą do badania i dobierając korekcje wezmą pod uwagę odległość w jakiej pracujesz.
Dlatego w Twoim przypadku może być to dobrą opcją.
Ale oczywiście są też porządni okuliści :)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@pixtri ma to wszystko sens. Faktyczne optometrysta, który się tylko tym zajmuje może być bardziej życiowy... :-D No nic, to trochę poodwiedzam gabinety. Dzięki. :-)
  • Odpowiedz