Wpis z mikrobloga

115 + 1 = 116

Tytuł: Gdzie poniesie wiatr
Autor: Kristin Hannah
Gatunek: literatura piękna
ISBN: 9788381397339
Tłumacz: Anna Zielińska
Wydawnictwo: Świat Książki
Liczba stron: 460
Ocena: ★★★★★★★

Gdzie poniesie wiatr to pierwsza powieść K. Hannah, którą miałam okazję przeczytać. Na co dzień gustuję w literaturze sensacyjnej, ale od czasu do czasu wpadnie mi w ręce powieść obyczajowa, szczególnie gdy akcja odbywa się na tle ważnych wydarzeń historycznych.
Tłem dla tej książki jest Wielki Kryzys w Stanach Zjednoczonych w latach 30. XX wieku, natomiast główny wątek to historia panny z dobrego domu, która wydziedziczona przez rodziców, zamieszkuje w imigranckiej rodzinie rolniczej.
Mimo trudnego dzieciństwa i ciągłego poczucia odrzucenia, Elsa odnajduje wreszcie swoje miejsce na ziemi i życie, które zaczyna od nowa, może nie idealne, ale na pewno lepsze od dotychczasowego. To nowe życie daje jej prawdziwą rodzinę i dzieci, o których całe życie marzyła. Mimo ciężkiej pracy, mimo niewygody i mimo wszystko - inne, nowe życie okazuje się dla niej łaskawsze. Niestety, Wielki Kryzys gospodarczy powiazany z wieloletnią suszą, która dotknęła kilkanaście stanów, problemy finansowe i problemy zdrowotne, zmuszają główną bohaterkę do podjęcia decyzji wbrew własnej woli. I tu właśnie rozpoczyna się wielka walka o przetrwanie.

Podczas lektury, wyraźnie zauważalne były dla mnie nawiązania do Przeminęło z wiatrem (nawet sam tytuł), ale także, a może przede wszystkim, silna postać kobieca, walka o przetrwanie w obliczu kryzysu, czy wręcz otwarte nawiązania do powieści. Może właśnie dlatego, że kiedyś zaczytywałam się w Przeminęło z wiatrem, a może dlatego że w tej smutnej historii K. Hannah, tak mało jest miejsca na cokolwiek przyjemnego, wesołego, romantycznego, po przeczytaniu czułam pewien niedosyt. Jedno jest pewne, książka potrafi wycisnąć parę łez, a na pewno dać do myślenia, w dzisiejszym świecie dobrobytu i dobrostanu.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #literaturapieknabookmeter
karolinana - 115 + 1 = 116

Tytuł: Gdzie poniesie wiatr
Autor: Kristin Hannah
Gatunek...

źródło: comment_1641588195bShvKlB7gpVvaPBDixW2bX.jpg

Pobierz
  • 2
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★ (7.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-02-01 12:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Gatunek książki: powieść

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Niebo w kolorze siarki (Kjell Westö) - najnowsza recenzja usera rassvet ★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
2\. Kości,