Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Rozliczam się #ryczalt, minęło mi 6 miesięcy ulgi na start, teraz za radą księgowej mam przejść na składki preferencyjne w #zus.
Czy jest jakiś sens płacenia skłądek chorobowych? Mam 30 lat, zarabiam nieco powyżej 12k/netto. A może warto rozważyć zamiast/do tego jakieś #ubezpieczenie?

#pytanie #jdg #dzialanoscgospodarcza #podatki #ubezpieczenia

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #61d4959737651b000a905e17
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Przekaż darowiznę
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Rozliczam się #ryczalt, minęło mi 6...

źródło: comment_1641368050SXYT4RiLrvbuL2VvOEPRF1.jpg

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
@OrzechowyDzem: @mus_tang: A napiszecie dlaczego tak uważacie? Chorobowe na działalności nie działa przecież tak jak na etacie. Nie dostajesz 80% kasy itd. Chyba największym plusem jest możliwość niepłacenia składek przez czas choroby?
  • Odpowiedz
@kegnar:

Ile wynosi zasiłek chorobowy

Podstawę do obliczania wysokości zasiłku chorobowego stanowi średnia zadeklarowana przez ciebie podstawa wymiaru składek z ostatnich 12 miesięcy, pomniejszona o wskaźnik w wysokości 13,71%.

Zasiłek może wynieść:

80% podstawy wymiaru zasiłku za okres niezdolności
  • Odpowiedz
@OrzechowyDzem: No właśnie z księgowości nie korzystam - ryczałt + brak Vatu. Dlatego bawienie się z kwiatami urzędowymi to dla mnie strata czasu, bo moje aktualne rozliczenia to dwa przelewy. Teraz jeszcze zdrowotnej się nie odlicza, to jeszcze łatwiej. Szkoda kasy na księgową 200 + VAT u mnie sobie liczą.
  • Odpowiedz
@mus_tang: no ale dostajesz 80% od zadeklarowanej kwoty od jakiej odprowadzasz składki chyba? czyli w większości wypadków od najniższej krajowej? nie wydaje mi się, żeby dali faktycznie 80% moich przychodów/dochodów.
  • Odpowiedz
@mus_tang: a to nie wiedziałem. Ale poczytałem teraz i widzę, że jak się spóźniłem kiedyś że ZUS to powinienem się zgłosić do chorobowego jeszcze raz. Lol czyli chyba nie mam chorobowego w takim razie chociaż płace za nie
  • Odpowiedz