Wpis z mikrobloga

  • 10
66 + 1 = 67

Tytuł: Carmilla
Autor: Joseph Sheridan Le Fanu
Gatunek: horror
ISBN: 9788364416934
Tłumacz: Paulina Braiter-Ziemkiewicz
Wydawnictwo: Code Red Tomasz Stachewicz
Liczba stron: 163
Ocena: 9/10
Lubię odkrywać nieco już przykurzone nowele fantastyczne. Widać w nich jak na dłoni, jak w ciągu nieco ponad setki lat rozwinęły się popularne dziś tropy i wątki oraz jak, mimo upływu lat, pociągające są oryginalne dzieła.
"Carmilla" to poprzedniczka "Draculi" - krótka, przepełniona napięciem historia z wątkiem wampirycznym. Zawiera zadziwiający, odstręczający erotyzm, niepokój ogarniający mimo blasku dnia, niewypowiedzianą tajemnicę. Klasyczna, charakterystyczna dla gotyku narracja sprawia, że czytelnik szybko odkrywa prawdę i gorączkowo pragnie, by i bohaterowie wreszcie zaczęli się jej domyślać. I zakończenie również klasyczne, aż miło sobie przypomnieć tę nieoczywistą dziś, bo uchodzącą za sztampową, konstrukcję.

#bookmeter #fantastykabookmeter #gotykbookmeter #horrorbookmeter
Onomastyka - 66 + 1 = 67

Tytuł: Carmilla
Autor: Joseph Sheridan Le Fanu
Gatunek: hor...

źródło: comment_16413305093yANlZN3sbmqVRwgJw3IoJ.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
@Zwykla_Dziewczyna: pewnych rozwiązań fabularnych, zarówno w literaturze jak i np. filmie, od dawna się już nie stosuje bo uchodzą za zbyt ograne i oklepane, zbyt oczywiste dla odbiorców. I właśnie dlatego kiedy natrafia się na klasyczną konstrukcję, to jest jak objawienie - w końcu się tego nie spodziewaliśmy, nie doświadczyliśmy od niepamiętnych czasów, niemal o tym zapomnieliśmy, karmieni współczesną narracją pełną plot twistów. Przynajmniej ja tak mam i w takim kontekście
  • Odpowiedz
@Wypok2: nie znałam tego pojęcia. Zresztą może to nawet lepiej jak niektórzy się zdziwią ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wątki kobiecej czy też raczej dziewczęcej miłości (niekoniecznie związanej z seksualnością) pojawiają się dość często w klasyce i szkoda by ktoś odrzucił je przez proste szufladkowanie.
  • Odpowiedz