Wpis z mikrobloga

Zapraszam do mrówczych światów ( ͡° ͜ʖ ͡° )*: #xerxesmrowki

Kiedyś, dawno temu kiedy byłem młodym człowiekiem na lekcji biologii w szkole podstawowej uczono na temat mnogości aparatów gębowych owadów. Wszystkie te aparaty były przystosowane do pełnienia określonej roli.
Minęło chyba 25lat od tego czasu (?) i zwróciłem uwagę na to jak wyglądają żuwaczki różnych mrówek. Zauważyłem że często te bardziej drapieżne mają mniej zębów (?) I są one większe. Natomiast aparaty bardziej uniwersalne w swojej funkcji mają tych zębów więcej.
Jakie ma to praktyczne znaczenie?
Otóż posiadajac mniejszą ilość większych zębów (?) Owad jest w stanie wygenerować nimi wieksze ciśnienie. Łatwiej jest wbić ostrą igłę w dowolony materiał niz tępo zakończony gwóźdź (zakładając że nie zegniemy tej igły). Robotnice major posiadają często olbrzymie żuwaczki, które nie muszą służyć głównie do przytrzymywania szarpiącej się zdobyczy, powinny natomiast efektywnie miażdżyć.
Załączam Wam kilka fotek z antwiki.

BTW zastanawiałem się dlaczego małe robotnice Carebara tak dotkliwie gryzą skórę, czego nie potrafią np Pheidole. Odpowiedź znajduje się na zdjeciu w lewym górnym rogu.

Dla tych wszystkich, których zaraziłem bakcylem mam również propozycję - gdybyście byli zainteresowani kupnem mrówek to zapraszam do kolegi https://antsinvasion.pl/ :) (nie jest to bynajmniej oferta sponsorowana). Kolegę mogę polecić ze szczerym sercem :) wszystkie sporne z klientami sytuacje rozwiązywał na korzyść klienta (również te, w których stroną nie był sam, a inny sklep ;D )

Zapraszam Was również na FB -> grupa edukacyjna "Mrówki Ants" https://www.facebook.com/groups/mrowki/?ref=share
oraz podpięta do niej grupa handlowa "Mrówki Dam/Biorę"
https://www.facebook.com/groups/3278869528847189/?ref=share

#mrowki
#gruparatowaniapoziomu
#terrarystyka
#hodowlamrowek
Pobierz PWRXerXes - Zapraszam do mrówczych światów ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・ #xerxesmrowki

Kiedy...
źródło: comment_1640971680pOHJrriXc9YjKO0K3nZSeZ.jpg
  • 10
@tangerynke: maja hive mind ale krolowa steruje nimi tylko w ograniczonym zakresie. Ogolnie kolonia jest swiadoma swoich slabych i mocnych stron oraz tego co jest konieczne by zapewnic przetrwanie. Mala kolonia ucieknie a duza zaatakuje. Jedne gatunki beda tolerować inne zycie a reszta nie bedzie tolerowac na swoim terenie nic (potrafia wyciac rosliny, nie mowie o grzybiarkach ktore karmia nimi grzyba).
@tangerynke: dokladnie tak jak napisałeś. Mrówki porozumiewają się chemicznie, tych zapachów których używają i ich kombinacji może być cała masa. Także potrafią sobie dość dobrze porozmawiać. Mrówki zdają sobie doskonale sprawę ze swojej liczebności, siły i przewagi.
Potrafią budować odpowiednie kanały wentylacyjne żeby zapewnić sobie powietrze. Mogą również same nawadniać gniazdo wodą.
Istnieją gatunki mrówek, które tolerują większą liczbę królowych niż jedna. Znana faraonka to często tysiące i więcej królowych.