Wpis z mikrobloga

#gielda #wig20 #gpw ocena pomysłu założenie IKZE
Do poprzedniego roku nie odprowadzałem w Polsce podatku, teraz będę, więc jak mniemam korzyść jest taka, że od zainwestowanych 6000zł, nie zapłacę podatku pit, czyli dla pierwszej grupy, 17% z 6000zł, czyli ok. 1000 zyskuję na samej podstawie a resztę topię w bananie?
Dobrze myślę? Bo obejrzałem 40minut #!$%@? iwucia o ike i dalej niewiele wyjaśnił
  • 16
@cubon89: no to jasne że nie chciałem przekraczac, stąd piszę o 6000zł
@gustowny_dzikus: xDDDDDDDD ryczałt 10% za 40 lat? przecież jak od tej uzbieranej kwoty mi odjebią 10%, to cały zysk płynący z odliczenia podstawy podatku pójdzie się #!$%@?ć, a oszczędzać na poziomie 10-15% to sobie mogę własnymi siłami, bez przekazywania kontroli nad moimi pieniędzmi żydowskim funduszom pod państwowym zarządem powierniczym.
Już mi przeszedł pomysł
@gustowny_dzikus:

Oprocentowanie 0,3%

xDz czego miałbym tego belkę płacić. Przecież cały geszeft tutaj polega na tym, że zamiast płacić dochodowy 17%, to przelewam na ikze, zysku nie mam tam prawie zadnego, ale przy wypłacie #!$%@?ą mi ryczałtowo 10%

zamiast tych 6000zł płacę normalnie dochodowy, przelewam sobie na oszczędzanie 5000zł rocznie, od ew. zysków płacę belkę 19% i gwarantuję że zrobię lepszy wynik niż to co mi fundusz oferuje.
To jakiś szwindyl
@Frank_Parker IKE tak ikze niet...
Jak nie wytrzymasz do 60 to z IKE wypłacasz płacąc belkę. Na ikze płacisz belkę plus dochodowy w aktualnej stawce w dniu wypłaty.

Jeżeli jesteś (jak rozumiem) na zasadach ogólnych to płacisz 17% i 32% w drugim progu, a wypłata z ikze zalicza się do przychodów więc wysoce prawdopodobne, że wejdziesz w drugi próg.
Tym samym nie zapłacisz teraz 17% ale za parę lat 32%.

Chyba, że
@TwojaStaraSraPoKrzokach: to gdzie tu #!$%@? profit jak i tak prowadzę sobie konto inwestycyjne, i tak płacę belkę i obstawiam że wypłącę to przed 60, miało mnie skusić tylko to odliczenie od podstawy na dochodowy ale na ikze i tak zapłacę dochodowy, śmiechom nie ma końca, #!$%@?ć to, kupuje bitki xD
@TwojaStaraSraPoKrzokach: jeśli masz 100 zł i co roku przez 10 lat zarobisz 5% bez belki i te pieniądze od razu pracują na nowych zysk, a potem zapłacisz jednorazowo 19% to masz 150,94 zł. Jeśli za każdy rok z 5% zysku od razu płacisz belkę i wrzucasz te środki żeby dalej pracowały na zysk masz 148,74 zł. Rożnica to 2,2 zł. Przy małej kwocie i krótkim horyzoncie może nie imponująca, ale każdego