Wpis z mikrobloga

#film #kino #filmpolski #powstaniewarszawskie #historia #torrent #piractwo
Hej, gdzie mogę pobrać film KANAŁ Andrzeja Wajdy w oryginalnym formacie obrazu?(najlepiej z angielskimi napisami by komuś pokazać)?
Na Youtube jest jakiś stary "rip" słabej jakości, do tego wykadrowany 3:4 ze słabym dźwiękiem.
Wygooglowałem na stronce CDA.PL jest niby wersja 1080p opisana jako:
REKONSTRUKCJA. CYFROWA. BluRay. 1080p. x264-LTN FILM PL, zacina się(może to ta stronka wymaga premium/wyłączenia adblocków, nie wiem, nie korzystam z niej), odpaliłem w Edge bez wtyczek i początek niby gra normalnie, widać ze przynajmniej intro jest lepszej jakości, ale dalej jest w 3:4:(.
Na torrentach przeważnie nie ma takich polskich filmów, ten akurat jest, tylko że nasi rodacy mają ustawione klienty torrent by ściągać, udostępnianie często wyłączają(super podejście:( ), zresztą obydwie kopie z torrentów też są 4:3.
Wygooglowałem Blu-ray z którego to RIPowali... no nie mogę, też 4:3, inwestowali kasę(choć to może za państwowe $ w ramach jakiegoś Instytutu Rozesrywania Państwowej Kasy) i czas by remasterować i nie szukali oryginału tylko zgrali z jakiejś w miarę przyzwoitej taśmy z TVP, wrzucili w programik który to oczyścił i nagrali na Blu-ray?
Film był bardzo popularny gdy wyszedł, wystarczy spojrzeć na wiki
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kana%C5%82_(film)
Serio nie można było tego jakoś lepiej ogarnąć?
Oby się nie okazało, że oryginał z kamer Wajdy zgnił gdzieś zapomniany w państwowym magazynie/zagubił się:(.

Może się czepiam, ale na takim filmie wyświetlanym w kinie w formacie 21:9 jest o wiele więcej obrazu po bokach. Ktoś się starał by to dobrze wykadrować(nawet studio się KADR nazywało;)), a potem jak weszła telewizja to wszystkie filmy ciach do 4:3
Na YT/Google są porównania ile obrazu się traci w filmach przy kadrowaniu(czasem też trochę "zyskuje", przykładowo widać mikrofony i wózki na kamerę u góry i dołu, jak się dziwnie wykadrowało do tego 4:3;), kto oglądał chłopów z #rlm #redlettermedia ten wie o co chodzi;) ).

Przy okazji wie ktoś czemu film raz jest opisywany jako nakręcony w 1956(papa Stalin), raz w 1957?:)
Spokojnych:)
RabarbarDwurolexowy - #FILM #kino #filmpolski #powstaniewarszawskie #historia #torren...

źródło: comment_1640442775apvq01hpAHMNlJI3g0WEFX.jpg

Pobierz
  • 5
@matkaPewnegoMirka: tak, to pewnie z kopi z TVP "odnawiane", dlatego powinni mieć gdzieś oryginalne filmy 35mm, George Lucas trzyma oryginały gwiezdnych wojen w kopalni soli, bo tam jest odpowiedni klimat do przechowywania filmu;)(serio), z drugiej strony jest skrajna nieodpowiedzialność i krótkowzroczność urzędasów którzy mają na wszystko wywalone: przykład brytyjski odpowiednik TVP, czyli BBC, wywalili jedyne kopie Doktora WHO, kultowego serialu SF. Bo miejsce im było potrzebne w schowku...
Boję się że