Wpis z mikrobloga

To patrzysz na tabliczkę i widzisz że 3 * 3 =4, stąd 4:3=3.


@Anesa: masz prosty pierscien z 4-ema elementami, po prostu zhardcoduj odwrotnosc kazdego elementu i tyle
  • Odpowiedz
@Anesa: ewentualnie jak masz zaprogramowac dla roznych pierscieni, to przy dzielelniu mozesz przejsc przez wszystkie elementy w danym pierscieniu i jak dzieliz przez 3 to sprawdzasz dla kazdego elementu czy 3*x=1. Jezeli tak to x uzywasz jako odwrotnosc
  • Odpowiedz
aha no i jezeli masz pierscien to musisz sprawdzic czy w ogole mozesz w nim dzielic


@sezzart:
A nie jest tak że w każdym pierścieniu Zp, gdzie p jest liczba pierwszą jest możliwe dzielenie?
  • Odpowiedz
@Anesa: w takim przypadku tak, myslalem ze mowimy o Z/5Z(albo Z/1Z,Z/2Z,...Z/7Z, zle zrozumialem zapis). Jezeli faktycznie mowimy o Z/Z1234577 to pierwsze co musisz sprawdzic czy to w ogole jest liczba pierwsza. Jezeli tak to kazdy element bedzie mial wyraz odwrotny. Jezeli nie to dzielniki tej liczby nie beda mialy odwrotnosci i musisz to odpowiednio przedstawic w kalkulatorze(mysle ze liczba jest dobrana tak ze jednak jest pierwsza).

Takze, mysle ze skonczy
  • Odpowiedz
  • 0
@Anesa Z_5 jest ciałem, bo 5 jest liczbą pierwszą, więc z definicji ciała każdy jego niezerowy element jest odwracalny => dzielenie to po prostu mnożenie przez element odwrotny modulo 5. Przykładowo chcemy podzielić 3 przez 2. Elementem odwrotnym do 2 jest 3, bo 2 * 3 = 1 mod 5. Zatem 3:2 = 3*3 = 4 (wszystkie równości mod 5)
  • Odpowiedz
  • 0
@sezzart sorki, napisałem to trochę ofensywnie, a nie chciałem, żeby tak zabrzmiało. Miałem na myśli, że ciało to takie najładniejsze pierścienie, będące dziedzinami całkowitości, w którym zawsze dzielenie ma sens. Dzielenie nie ma sensu nad pierścieniami, w których istnieją niezerowe elementy nieodwracalne (0 jest oczywiście zawsze nieodwracalne niezależnie czy jesteśmy nad ciałem czy nad pierścieniem)
  • Odpowiedz