Wpis z mikrobloga

To, że w kraju, który był pół wieku pod komunistami miliony obywateli bardziej lub mniej otwarcie popierają budowe monopolu medialnego przez władzę tylko pokazuje, że komunistyczne wartości ewoluowały przystosowujac się do nowej rzeczywistości i obecnie są wyznawane przez elektorat o światopoglądzie prawicowym.

Zresztą to sa nawet czasem ci sami ludzie. U mnie na wsi były aktywny pzprowiec po 89 zaczął nosić baldachim nad proboszczem podczas procesji i teraz mocno popiera PiS. A wiem, że to nie jest odosobniony przypadek.

#tvn #neuropa #4konserwy #bekazpisu
  • 19
U mnie na wsi były aktywny pzprowiec po 89 zaczął nosić baldachim nad proboszczem podczas procesji i teraz mocno popiera PiS


@szurszur: @kukold: To są ludzie o mentalności chłopa pańszczyźnianego. Bat nad głową musi świszczeć, wtedy czują się bezpiecznie, świat jest prostszy, ktoś inny mówi co mają myśleć, robić - nie wymaga to wysiłku umysłowego, tylko posłuszeństwa. I to jest moim zdaniem kluczowe, a nie konkretna ideologia, prawicowa czy lewicowa.
@szurszur: To doszukiwanie się jakichś powiązań z komunizmem jako ideologią jest zwyczajnie głupie. W PRL komunistów było łącznie z pięciu (po upadku stalinizmu przynajmniej). Nikt w komunę nie wierzył, nikt Lenina nie czytał, nikt nie sadził, że władza jest dobra. Ludzie odczytywali w znacznej mierze PRL pozytywnie, bo mieli porównanie z międzywojniem, gdzie było bezrobocie i bieda. A PRL? Elektryfikacja wsi, zwiększenie rentowności gospodarstw, kulawa, ale jednak polityka socjalna, odbudowana kraju
@szurszur

bardziej lub mniej otwarcie popierają budowe monopolu medialnego przez władzę

Wszystkie rządy, w tym 8 lat Tuska, przyzwyczajały swój twardy elektorat, że musi istnieć reżimowa tuba propagandowa.

Jedynie Korwin głośno mówił i robił nawet konferencje jako happeningi przed siedzibą tvp, niszcząc telewizor i głosząc, że tvp, trzeba sprzedać.
@szurszur: Sąsiad moich dziadków był w PZPR, a teraz stoi w pierwszym rzędzie w kościele i wyzywa mojego dziadka od komuchów i lewaków xDDD Dziadka, który był całe swoje życie mocno wierzący, nawet był ministrantem i był zobaczyć papieża jak przyjechał do Polski, co wtedy było uznawane za ruch oporu
@szurszur:

To, że w kraju, który był pół wieku pod komunistami miliony obywateli bardziej lub mniej otwarcie popierają budowe monopolu medialnego przez władzę tylko pokazuje, że komunistyczne wartości ewoluowały przystosowujac się do nowej rzeczywistości i obecnie są wyznawane przez elektorat o światopoglądzie prawicowym.


Tak jest we wszystkich krajach byłego ZSRR i Układu Warszawskiego. Odeszli od rosyjskiego komunizmu do prawicy, bo zdali sobie sprawę czym to jest. Prawica przynajmniej pozwoliła im się