Wpis z mikrobloga

#ciekawostkihistoryczne #historia #chiny

Wielki Mur Chiński, Chiny dynastii Qing - 1907 rok

Warto zwrócić uwagę na fryzury mężczyzn na zdjęciu. Była to fryzura narzucona pod groźbą śmierci wszystkim męskim poddanym mandżurskich cesarzy. Polegała na zgoleniu czoła i pozostawieniu warkocza z tyłu głowy. Ścięcie włosów kłóciło się z tradycyjną, konfucjańską wizją świata dominującego cesarstwo ludu Han, w której to człowiek nie powinien niszczyć swojego ciała jako daru od przodków (włosy splatano w kok), co w następstwie prowadziło początkowo do nieposłuszeństwa oraz krwawych represji.

W komentarzu dokładniejsze zdjęcie poglądowe fryzury.
Malpi_kocioruch - #ciekawostkihistoryczne #historia #chiny 

Wielki Mur Chiński, Ch...

źródło: comment_1639667219uq5b2Ym1Hp7S6evzozjWtB.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
Ścięcie włosów kłóciło się z tradycyjną, konfucjańską wizją świata dominującego cesarstwo ludu Han


@Malpi_kocioruch: Ja słyszałem, że te warkoczyki były oznaką lojalności wobec cesarzy z dynastii mandżurskiej. Zresztą to właśnie dynastia Qing je wprowadziła wcześniej tego nie praktykowano.

człowiek nie powinien niszczyć swojego ciała jako daru od przodków


Ale łamanie dziewczynkom palców z powodu panującego fetyszu małych stóp już jest git?
  • Odpowiedz
@Malpi_kocioruch: Powstało mnóstwo filmów, w których Chińczycy mieli właśnie takie fryzury. Często były to filmy ze scenami walk wushu (kung-fu) lub ogólnie scenami batalistycznymi. A czasami z wątkami pałacowych intryg.
Nie wiedziałem, że to miało cokolwiek wspólnego z nakazem panującej dynastii mandżurskiej - myślałem, że po prostu taka moda panowała w dawnych Chinach przez setki lat, niezależnie od tego, jaka akurat dynastia panowała. I nawet byłem ciekaw, czy nadal część Chińczyków
  • Odpowiedz
@arkan997: Początkowo konfucjaniści potępiali krępowanie stóp jako właśnie sprzeczne z ich ideałami, ale praktyka ta stała się tak rozpowszechniona, że z czasem dopasowano ją jako przykład posłuszeństwa córki wobec rodziców (bo to oni byli odpowiedzialni za ten zwyczaj) i męża (bo przecież te stopy miały być małe dla jego przyjemności). Notabene na przestrzeni wieków wielokrotnie usiłowano zakazać krępowania stóp (Mandżurowie w XVII i XIX w., rząd republiki po 1911), ale udało
SuperFancyFretka - @arkan997: Początkowo konfucjaniści potępiali krępowanie stóp jako...

źródło: comment_1639690676VXfqW2rKh3TSl9jOpkUesG.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Malpi_kocioruch: Ciekawe, jak to wyglądało w czasach dynastii Tang, czyli w czasach największego rozkwitu cesarstwa. Oraz w czasach dynastii Liao i Song.
IMHO fajniejsze były fryzury z czasów dynastii Ming i Qing niż w czasach Republiki Chińskiej.
Czy obecnie już nie ma Chińczyków noszących na co dzień fryzury jak w czasach cesarstwa?
  • Odpowiedz