Wpis z mikrobloga

Mirki szybkie pytanko!

Szukam jakiegoś standardowego rozwiązania do połączenia dwóch wałów i przekazywania siły osiowej, ale przy kompensacji sił promieniowych wynikających z braku współosiowości. Coś na wzór sprzęgła kłowego, ale nie interesuje mnie przekazywanie momentu, a jedynie siły osiowej. Połączenie musi być trwałe, ale jednocześnie musi te niechciane siły boczne rozpraszać/kompensować więc takie typowe, sztywne łączniki wałów odpadają, a sprzęgła kłowe w takim wypadku po prostu się rozpadną przy rozciąganiu. Myślałem o przegubie kardana, ale to też jest rozwiązanie dedykowane do przenoszenia momentu, a nie sił osiowych i nie mam pewności jak się zachowa przy takiej pracy. Zakres sił jakie mogą pojawić się na tym ustrojstwie to coś pomiędzy 15kN a 20kN.

Pomożecie?
#mechanika #sprzegla #majsterkowanie #majsterkujzwykopem
  • 9
@eeemil: czyli na jednym wale jedno cięgło a na drugim wale drugie cięgło obrócone o 90 stopni... ale to wymaga trochę kombinacji żeby połączyć te cięgła jakimś elementem pośredniczącym, który musiałby być rozłączny żeby to jakoś zmontować. Chyba, że coś źle skumałem?

To już chyba lepiej jednak zastosować kardana jak poniżej.
xADIKx - @eeemil: czyli na jednym wale jedno cięgło a na drugim wale drugie cięgło ob...

źródło: comment_1639573295s44F85IvE5qjv6xTJkCa0D.jpg

Pobierz