Wpis z mikrobloga

Witam, będę pracował zdalnie z Polski dla firmy z #holandia. Chciałbym kontynuować ubezpieczenie NFZ w Polsce.
Będę posiadał ubezpieczenie w Holandii.

Pani na czacie NFZ powiedziała, że nie można mieć dwóch tytułów do ubezpieczenia w UE/EFTA i że mam dwie opcje:
1. Posiadać kartę EKUZ
2. Uzyskać druk S1 od holenderskiego funduszu zdrowia i potwierdzić go w Oddziale NFZ. Po potwierdzeniu będę traktowany jako ubezpieczony w Polsce.

Ktoś mógłby coś podpowiedzieć?
Z góry wielkie dzięki za pomoc.
  • 5
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bushie: 1. nie możesz używać EKUZ mając holenderską umowę o pracę. Jesteś zobowiązany wykupić holenderskie ubezpieczenie. Tak samo wprowadzają w błąd firmy ubezpieczeniowe proponując 'ubezpieczenie na wakacyjny wyjazd do pracy'. I tak MUSISZ się ubezpieczyć w Nl, są za to duże kary i regresy. Chyba, że są jakieś dziwne przepisy o pracy zdalnej z innego kraju, o czym mogę nie wiedzieć.

2. Z tym nie ma problemu.

Jednak pytanie. Będziesz miał
@dronte: będę zatrudniony na kontrakt (do końca 2022 z opcja przedłużenia) przez firmę typu payrol. Oni mnie zarejestrują na początku itp. Będę posiadał holenderskie konto bankowe, także z tym nie ma problemu.
Muszę sam ogarnąć sobie to ubezpieczenie. Mam spotkanie w Expat Center w Amsterdamie, żeby nadać mi BSN i od razu pójdę ogarnąć konto w banku. Mam jakieś instrukcje jak ogarnąć to ubezpiecznie, po prostu nie wiedziałem jak sobie załatwić