Wpis z mikrobloga

#programowanie #programista15k

zastanawiałeś się kiedyś dlaczego ktokolwiek pracuje jako programista za 8k kiedy wszyscy dookoła ciebie zarabiają 15-30k?

albo skąd tylu programistów 15k gdy ty nie znasz nikogo kto by przebił 12k?

facet całkiem nieźle wyjaśnia ten dysonans na przykładzie amsterdamskiego rynku pracy: https://www.youtube.com/watch?v=h8Xpapy6I9E ale wydaje mi się że ten trójmodalny rynek pracy widać też w innych europejskich miastach.
  • 9
@RugFlipper: to trochę sztuczny podział, od mniej więcej ósmego roku kariery ilość doświadczenia i staż nie mają aż takiego znaczenia

programista z 5 letnim stażem raczej zarobi więcej w np. Amazonie niż ten z 25 letnim stażem w jakimś Comarchu

Aczkolwiej wyjechałem z polski ładne parę lat temu, może polski rynek jest inny. Ale mam paru znajomych co pracują w big tech i nie narzekają :)
@RugFlipper:

mam na myśli że junior/nie junior to sprawa jasna, junior to programista bez doświadczenia, proste

ale już mid/senior to trochę sztuczne, co firma to inaczej na to patrzy i ma to niewiele wspólnego ze stażem a bardziej z tym czy umiesz zarządzać zespołem, masz odpowiednie umiejętności miękkie, umiesz posać dokumenty a nie tylko kod, itp itd

jest masa "midów" którzy są midami po 10 lat bo po prostu lubią kodować
@gatineau: Niektórz nie mają predyspozycji, nie mają parcia na kasę albo nie chcą się rozwijać.

Ludzie nie rozumieją, że od pewnego poziomu trzeba trochę zarządzać, architekcić itp. Raczej rzadka jest sytuacja, że ktoś samym programowaniem zarabia kupę siana. Do tego doświadczenie. Często jest tak, że po pierwszych 5 latach już się nie rozwijasz i cały czas robisz to samo, tak samo.