Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Benzyna:
Do pojemnika wpada paliwo. Elektryczna zapalniczka podpala paliwo. Wybuch i tak w kółko.

Diesel
No szczerze to nie jestem w stanie wytłumaczyć synowi lat 10 jak działa.
W sensie wpada paliwo do cylindra i następuje zaplon bo jest wysokis ciśnienie.
No ale nadal nie rozumiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
I nie jestem w stanie tego wytłumaczyć.
#samochody #fizyka
  • 17
@Sl_w_k_1:

W sensie wpada paliwo do cylindra i następuje zaplon bo jest wysokis ciśnienie.


Inaczej - temperatura zapłonu paliwa obniża się wraz ze wzrostem ciśnienia.

Coś na zasadzie jak zbliżysz suchy patyk do żarzącego się brykietu w grillu - zacznie się jarać bez żadnej iskry czy płomienia, tylko z powodu wysokiej temperatury.

Jak będziesz mieć paliwo pod odpowiednio dużym ciśnieniem to też się zapali ze względu na temperaturę otoczenia.
W sensie wpada paliwo do cylindra i następuje zaplon bo jest wysokis ciśnienie.

No ale nadal nie rozumiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

I nie jestem w stanie tego wytłumaczyć.


@Sl_w_k_1:
suw sprężania tak mocno spręża powietrze wraz z paliwem, że te się grzeje tak mocno- aż się zapali

sprężanie= oddawanie ciepła
pompka rowerowa i pompowanie koła
@Sl_w_k_1: Ja bym zaczął trochę inaczej. Najpierw wytłumaczyłbym młodemu, że np. woda może wrzeć w temperaturze poniżej 100°C, a kluczem do tego zjawiska jest ciśnienie. Następnie pokazałbym, że zmiana ciśnienia może wpływać na temperaturę. To jest bardzo proste, bo wystarczy jakaś mocno gazowana woda. Gwałtownie otwierasz i „magicznie” się ochładza.
Kwestia załapania, że istnieje związek pomiędzy wybuchowością/palnością/wrzeniem a ciśnieniem i temperaturą. Potem przez analogię pokazał, że w dieslu jest
Nagle równanie gazu doskonałego przestało działać… a jak jednak przestało działać, to polecam np. puszkę sprężonego powietrza wypsikać na raz. Odmrożenia gwarantowane.


@koziolek666:
oczywiście
dlatego zaproponowałeś najpierw rozprężanie wody gazowanej, gdzie te ochłodzenie jest bardzo malutkie do rozprężania gazu, gdzie ochłodzenie jest bardzo duże?
W mocno nagazowanej wodzie zjawisko jest już zauważalne np. Żywiec Zdrój Mocny Gaz, potrafi latem całkiem ładnie się schłodzić (i przy okazji ochlapać wszystko dookoła).


@koziolek666:
xDDDDDDDDDDDDDD

jeszcze dodaj, że jak w minusowej temperaturze odkręcisz mocno schłodzoną, gazowaną wodę to zamarza- tyle ciepła zabiera to rozprężanie ( ͡º ͜ʖ͡º)