Wpis z mikrobloga

Wnioski po wymianie lozysk i walkow na igus (kontynuacja tego: https://www.wykop.pl/wpis/62152139/wymiana-lozysk-i-walkow-trzymajcie-kciuki-%E1%95%99-%E1%95%97-/ ):
Jest ciszej ale to nie jest az tak spektakularna roznica jak plyta chodnikowa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Plusy:
- W trybie stealth slychac tylko wentylatory i czasem ruch na przyklad przy okręgach
- Nie trzeba juz wiecej smarowac niczego w drukarce (no chyba ze mikro kropla oleju do turbiny co jakis czas)
- w teorii lozyska i walki przezyja reszte czesci drukarki

Minusy:
- cena
- wymagane tolerancje (lozyska kulkowe w porownaniu do tych igusow mozna chyba zamontowac po pijaku, na drucie ze smietnika przyklejajac plastelina, w igusach 3/4 czasu spedzilem na tym zeby ustawic wszystko idealnie rownolegle w tym jeszcze musialem szlifowac mocowania lozysk przy ekstruderze)

Także tego, jesli ktos zna jakis cichy / cichszy zamiennik turbinki do chlodzenia wydruku to bylbym wdzieczny za hint, teraz ona jest najglosniejsza

#druk3d #prusa #igus @Jastrzi
  • 10
  • Odpowiedz
@Archix: zamontowalem je dwa dni temu, jeszcze sie nie wytarly ( ͡° ͜ʖ ͡°) na anodyzowanych walkach od igusa i z lozyskami w aluminiowej obudowie nie powinny sie zbyt szybko wycierac, inaczej moze byc na stadardowych stalowych walkach i lozyskach bez obudowy
  • Odpowiedz
na anodyzowanych walkach od igusa


@JestemKaspi: anodowanych. I są one bardziej chropowate niż szlifowana stal, więc też bedą się szybciej wycierać.
Poza tym tak działa iglidur (ten materiał od igusa). Na początku lekko się ściera, wypełniając pory w prowadnicy/wałku, przez co po chwili użycia masz niski współczynnik tarcia, ale po jakimś czasie faktycznie ubytek materiału jest wyraźny.
  • Odpowiedz
@Jastrzi: Mniej więcej raz na 150 godzin, znalazłem na osi x dwie głębokie rysy (możliwe że przez zły montaż) i to mnie skłoniło żeby coś z tym zrobić. Jeśli chodzi i jakość to się nie wypowiem jeszcze, dużych zmian nie widzę ale na identycznym gcode wcześniej miałem problem z końcówką benchy, po zmianach ten wydrukował się odrobinę lepiej ale w drugim wydruku miałem jedno przesunięcie warstwy co przy tej drukarce czasem
  • Odpowiedz
@valdman: pierwszy problem to było ustawienie obu wałków na których jeździ stół tak żeby były jak najbardziej równoległe (łożyska kulkowe chyba mają większy luz) - było dużo przesuwania stołu do tyłu, dokręcenie śrubek, przesuwanie do przodu, dokręcenie i za którymś razem się udało w miare ustawić
drugi problem to oś X, tak samo wałki zamocowane w plastikowych uchwytach nie były idealnie równoległe przez co musiałem odrobinę przeszlifować gniazda na zdjęciu żeby
JestemKaspi - @valdman: pierwszy problem to było ustawienie obu wałków na których jeź...

źródło: comment_16413096402QhVezGw1kDnqtLwE5aMhw.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@JestemKaspi: jestem mocno początkujący, drukarka od sierpnia E3v2, od listopada PrusaMini klon.
zanim otrzymałem mini, na FB polecono mi zakupić IGUSy, takie też kupiłem.
Założyłem (tzn przykręciłem do "ramy stołu", ciężko chodziły, to trochę słabiej dokręciłem obejmami do ramy stołu i tyle.
Oś Y po której jeździ kareta, akurat nie było najmniejszego problemu, a IGUSy kupiłem takie jak w poprzednim wpisie. Czyli jak dobrze rozumiem, Igusy, są całkowicie bezobsługowe, za rok
  • Odpowiedz