Wpis z mikrobloga

Jak wygląda element stalowy ucięty plazmą względem tego samego elementu uciętego laserem? Czy wizualnie różnice są duże? Palę czasem blachę na laserze CNC u znajomego i krawędzie zawsze wychodzą ładne, gładkie, czy po cięciu plazmowym również takie są? Chciałem wpisać w google "element cięty plazmą CNC", ale niestety nic ciekawego mi nie wyskoczyło, więc będę wdzięczny za zdjęcia. Potrzebuję wykonywać elementy z cienkich blaszek (1,5mm, 3mm, 4/5mm) i zastanawiam się, czy regularnie zostawiać po kilka tysięcy miesięcznie za cięcie, czy nie kupić sobie za 70k plazmy cnc, no ale nigdy nie widziałem efektów jej pracy,

#pytanie #pytaniedoeksperta #produkcja #maszyny #pracaspawaczamnieprzeistacza #inzynieria #cnc
  • 5
@Euph0: Takie cienkie blaszki to tylko laser. Plazma jest ok od 3/5mm w górę.

Nie może być szerokość cięcia większa od grubości materiału jak chcesz ładne krawędzie.

Kilka tysięcy miesięcznie jest lepsze niż szukanie żyda na słaby sprzęt żeby chociaż złamany grosz odzyskać.

Plazma poza tym nie działa na modlitwe i za darmo nie tnie własnościowa
@suqmadiq2ama: Dzięki. A orientujesz się w cenie cięcia laserem? Ostatnio był u mnie na firmie ten ziomek od lasera i zaproponował mi ok. 1,20 netto za sztukę blaszki z blachy 3mm w kształcie kwadratu o wymiarach 15x15 z czterema otworami 12mm i zaokrąglonymi rogami. Z tego co widziałem, to firmy po OLXach wołają 3zł netto z metra blachy 3mm, więc tutaj wychodzi 1,20 za około 70cm cięcia (60cm po krawędziach kwadratu
@Euph0: Spokojnie plazma da rade z cienkimi blachami nawet 0,5mm. Zakladasz dysze do ciecia jakosciowego i leci. Mam plazme cnc i bez problemu tne cienkie blachy. Jakosc krawedzi bardzo dobra. Jak chcesz podrzuce filmiki. Tne glownie ozdobne panele stalowe na schody i balustrady. Geste wzory tez bez problemu